hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mikortól kell könyvvizsgálat?

  • adozona.hu
1

Mikor kell könyvvizsgálót választani, megbízni, cégbíróságon bejegyeztetni? – kérdezte az Adózóna olvasója. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Cégünk árbevételei az elmúlt 2 évben: 2017-ben 254 048 ezer forint, 2018-ban 306 968 ezer forint. Létszámadatok: 2017-ben 44 fő, 2018-ban 46 fő. 2019-ben az eddigiek alapján várható, hogy 300 000 ezer forint felett lesz az árbevétel. Az elmúlt 2 év átlagában nem volt 300 000 ezer forint az értékesítés nettó árbevétele. Úgy gondolom, hogy a 2019. évről még nem kell könyvvizsgálat, de a mérleg elfogadásakor a 2020-as évre már kell könyvvizsgálót választani. Vagy már év elején kellene? Kell-e? Mikortól kell, ha kell? Mikor kell választani, megbízni, cégbíróságon bejegyeztetni?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A könyvvizsgálat – ha nem kell a vállalkozásnak a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) szerint a mentesség alóli kivételeket alkalmaznia – akkor nem kötelező a kettős könyvvitelt vezető vállalkozásnak, ha

a) az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó éves (éves szintre átszámított) nettó árbevétele nem haladta meg a 300 millió forintot, és

b) az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó által átlagosan foglalkoztatottak száma nem haladta meg az 50 főt.

Ha a cégnél az elmúlt 2 év adatai az említett értékeket nem haladják meg, akkor 2019-re még nem kell könyvvizsgálót választani. Ha 2019-ben a 300 millió forintot meghaladja a bevétel és így a 2018-2019. év átlagában is e fölött lesz az érték, akkor a 2020. évi beszámolót könyvvizsgálóval ellenőriztetni kell. Az Szt. előírása szerint az előző üzleti évi (a 2019. évi) beszámoló elfogadáskor kell a könyvvizsgálót megválasztani.

A cégbíróság a nyilvánosság elve alapján valamennyi cégről nyilvántartást vezet, és ebben a nyilvántartásban –  a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvényben (cégtörvény) előírt adatokat veszi fel minden társaságról. Ezen adatok között szerepel a könyvvizsgáló jogviszonya keletkezésének és megszűnésének időpontja.

Ha a könyvvizsgálót a működő cégnek kell választani, akkor a cég a változásbejegyzési kérelemben meghatározhatja ezen cégadat változásának időpontját. A változás időpontja azonban nem lehet korábbi, mint a változás alapjául szolgáló határozat meghozatalának napja. A változás időpontjának feltüntetése hiányában vagy ellentmondó adatok esetén a cégadat változásának időpontja az alapul szolgáló határozat meghozatalának napja.

Változásbejegyzési kérelem esetén a kérelem benyújtásának határideje a változás bekövetkezésétől számított 30 nap. Ha a cégtörvény rendelkezése alapján a cég jogosult az érintett adat változásának időpontját meghatározni, akkor a kérelem már a változás bekövetkezte előtt benyújtható, azonban a kérelem benyújtásának napja ebben az esetben sem lehet korábbi, mint a változásról hozott döntés napja, és legfeljebb 30 nappal előzheti meg az adat kérelemben megjelölt változásának időpontját.

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) előírása szerint a könyvvizsgálóval a megbízási szerződést – a legfőbb szerv által meghatározott feltételekkel és díjazás mellett – az ügyvezetés a kijelölést vagy választást követő 90 napon belül köti meg. Ha a szerződés megkötésére e határidőn belül nem kerül sor, a legfőbb szerv köteles új könyvvizsgálót választani.

[Cégtörvény 25. § (1) bekezdés h) pont, 30. § (4) bekezdés, 50. § (5) bekezdés, Ptk. 3:130. § (1) bekezdés.]

Megjelent legújabb kiadványunk!

Rendelje meg most 10% kiadói kedvezménnyel a "Cégek átalakulása és megszűnése" című kiadványt!
A kiadvány sorra veszi a főbb eljárási formákat, döntési szempontokat és feladatokat, gyakorlatias segítséget ad ezzel egy végelszámolás vagy egy felszámolás véghezviteléhez, de segítséget nyújt például abban is, hogy egy beolvadás vagy egyesülés során hogyan kell elkészíteni a vagyonmérleget szabályszerűen.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Az előfizetéses tartalomban jó lett volna arról olvasni, hogy mik az egyéb kötelező könyvvizsgálati esetek (pl. adótartozás esetén).

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink