adozona.hu
Mikor módosítható az értékcsökkenés elszámolása?
//test-adozona.hu/szamvitel/Mikor_modosithato_az_ertekcsokkenes_elszamo_TT0UOL
Mikor módosítható az értékcsökkenés elszámolása?
A számviteli politika módosításával van-e lehetőség a számviteli értékcsökkenés mértékének növelésére, hogy rövidebb idő alatt csökkenjen az építmény, gépek értéke? – kérdezte olvasónk. Tirpák Anita, mérlegképes könyvelő, adószakértő válaszolt.
Egy cég szerelőműhelyt épít, részben önerőből, részben hitelből, részben uniós támogatási pénzből. A támogatás mértéke 50 százalék, a fenntartási kötelezettség 3 év. A létrehozott épület értékét 50 év alatt, a hozzá tartozó szerszámokat 7 év alatt írja le. Milyen mértékben lehet feloldani a támogatást? Csak az értékcsökkenés összegének felét, minden évben (s így a csarnok esetében 50 évig), vagy a 3 év alatt, amíg fenn kell tartani a projektet, az egész halasztott bevételt fel kell oldani? Továbbá ebben az esetben a számviteli politika módosításával van-e lehetőség a számviteli értékcsökkenés mértékének növelésére, hogy rövidebb idő alatt csökkenjen a csarnok és a szerszámok értéke? – kérdezte olvasónk.
Az igényelt támogatás típusának meghatározásához elsőként a támogatási szerződés, megállapodás dokumentációjának áttekintése szükséges. Ennek tartalmi megítélése alapján tudjuk az elszámolás pontos beazonosítását megtenni. Ennek hiányában általánosságban elmondható, hogy passzív időbeli elhatárolásként kell kimutatni a költségek (a ráfordítások) ellentételezésére – visszafizetési kötelezettség nélkül – kapott, pénzügyileg rendezett, egyéb bevételként elszámolt támogatás összegéből az üzleti évben költséggel, ráfordítással nem ellentételezett összeget. Az elhatárolást a költségek, ráfordítások tényleges felmerülésekor, illetve a támogatási szerződésben, megállapodásban foglaltak teljesülésekor kell megszüntetni [számviteli törvény (Szt.) 44. § (2) bekezdés].
Abban az esetben tehát, amikor a támogatáshoz kapcsolódó költségek a tárgyévben még nem, vagy csak részben merülnek fel, az összemérés elve értelmében a kapott támogatásnak azt a részét, amellyel szemben még nem merült fel költség, a bevételek passzív időbeli elhatárolásai között kell kimutatni.
Az eszközbeszerzésre kapott támogatás halasztott bevételként elhatárolt összegét – a számviteli törvény 45. paragrafusának (2) bekezdése szerint – a fejlesztés során megvalósított eszköz bekerülési értékének, illetve bekerülési értéke arányos részének költségkénti, illetve ráfordításkénti elszámolásakor kell megszüntetni. Azaz amint az eszköz értéke költségként (értékcsökkenésként több éven keresztül), ráfordításként (például 3 év fenntartási kötelezettség után kivezetik a könyvekből a tárgyi eszközt) megjelenik a vállalkozó könyveiben, akkor azt kell feloldani.
Az Szt. 45. paragrafusának (2) bekezdése szerint a támogatásonként, a véglegesen átvett pénzeszközönként, a térítés nélkül átvett eszközönként kimutatott halasztott bevételt a fejlesztés során megvalósított eszköz, az elengedett, valamint a harmadik személy által átvállalt kötelezettséghez kapcsolódó eszköz, illetve a térítés nélkül átvett eszköz (ideértve az ajándékként, a hagyatékként kapott, a többletként fellelt eszközöket is) 47-51. paragrafus szerint meghatározott bekerülési értékének, illetve bekerülési értéke arányos részének költségkénti, illetve ráfordításkénti elszámolásakor kell megszüntetni. Meg kell szüntetni a fejlesztési támogatás miatt kimutatott halasztott bevételt a támogatás visszafizetésekor is.
A (2a) bekezdés kimondja, hogy ha az eszköz bekerülési értéke a használatba vételt követően megnő a használatbavétel-kori bekerülési értékhez képest, akkor a halasztott bevétel (2) bekezdés szerinti megszüntetésekor a bekerülési érték növekményét figyelmen kívül kell hagyni. Amennyiben emellett az eszköz hasznos élettartama is növekszik, akkor a halasztott bevétel (2) bekezdés szerinti megszüntetésekor a hasznos élettartam növekedését is figyelmen kívül kell hagyni.
A tárgyévben olyan összeg maradhat a bevételek között, amely az elszámolt értékcsökkenéssel arányos. Ha a támogatás a költségeknek nem a teljes összegét fedezte, hanem az 50 százalékát, akkor az elszámolt értékcsökkenés felének megfelelő támogatás számolandó el bevételként.
A támogatások elszámolására vonatkozóan több részletszabályt rögzít a számviteli törvény. A számviteli elszámolás a pályázati feltételektől is nagy mértékben függ.
Az aktiváláskor megállapított terv szerinti értékcsökkenés csak akkor módosítható, ha az Szt. 53. paragrafusának (4)-(5) bekezdése szerinti feltételek valamelyike bekövetkezik. Az immateriális javak, tárgyi eszközök maradványértékét aktiváláskor kell meghatározni, annak a használati idő alatti módosítása – ha az előbb hivatkozott feltételek nem következnek be – nem lehetséges.
A terv szerinti értékcsökkenés elszámolásának (mértékének) módosítását a számviteli törvény csak kivételesen engedi meg. Akkor változtatható meg, ha az érintett eszköz használatában, az értékcsökkenés megállapításakor figyelembe vett körülményekben
– az adott eszköz használatának időtartamában,
– az adott eszköz értékében, várható maradványértékében lényeges változás következett be.
A változás számszerűsített hatását a kiegészítő mellékletben be kell mutatni. Az ide vonatkozó törvényrészlet a következő:
„53. § (4) bekezdés: Az immateriális jószágnál, tárgyi eszköznél a terven felüli értékcsökkenés elszámolása, illetve visszaírása az évenként elszámolandó terv szerinti értékcsökkenés, a várható hasznos élettartam és a maradványérték újbóli megállapítását eredményezheti. A terv szerinti értékcsökkenés, a várható hasznos élettartam és a maradványérték újbóli megállapítását a kiegészítő mellékletben indokolni kell és annak az eszközökre, illetve az eredményre gyakorolt hatását külön be kell mutatni.
(5) Ha az évenként elszámolásra kerülő értékcsökkenés megállapításakor (megtervezésekor) figyelembe vett körülményekben (az adott eszköz használatának időtartamában, az adott eszköz értékében és a várható maradványértékben) lényeges változás következett be, akkor a terv szerint elszámolásra kerülő értékcsökkenés megváltoztatható, de a változás eredményre gyakorolt számszerűsített hatását a kiegészítő mellékletben be kell mutatni.”
Ha ezen feltételek valamelyike fennáll, akkor módosítható az értékcsökkenés elszámolása.
Hozzászólások (0)