adozona.hu
Mérlegfordulónap megváltoztatása: mutatjuk mikor és hogyan lehetséges
//test-adozona.hu/szamvitel/Merlegfordulonap_megvaltoztatasa_mutatjuk_m_6YEF1G
Mérlegfordulónap megváltoztatása: mutatjuk mikor és hogyan lehetséges
Az üzletmenet ciklikussága számos vállalkozásnál indokolttá teheti, hogy a vállalkozás a tevékenységét és a működését bemutató éves beszámolóját a normál üzleti évtől eltérő üzleti évre készítse el. E kérdés a „normál” üzleti év zárása kapcsán is célszerű megfontolni.
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) szerint az üzleti év az az időtartam, amelyről a beszámolót kell készíteni. Az üzleti év időtartama megegyezik – a törvényben rögzített kivételekkel – a naptári évvel. A számviteli törvény 11. § (2)–(13) bekezdései sorolják fel azokat a gazdálkodókat, illetve esetköröket, amelyeknél az üzleti év eltérhet a naptári évtől.
Az eltérő üzleti év szinte minden olyan vállalkozás számára választható, amelynek működése jellemzői – különösen az üzletmenet ciklikussága, illetve konszolidálásba bevont vállalkozás esetén az anyavállalat információigénye – ezt indokolttá teszik.
A mezőgazdasági tevékenységet folytató, illetve a szezonális termékeket gyártó társaságoknak érdemes átgondolniuk az eltérő üzleti év választását. Ennek hatását – és a kiegészítő mellékletben ennek kapcsán kiemelni szükséges adatokat – következő cikkemben egy esettanulmányon keresztül mutatom be.
Nem választhatják ugyanakkor az eltérő üzleti évet azok a vállalkozások, amelyek hitelintézetnek, pénzügyi vállalkozásnak vagy biztosítónak minősülnek, illetve a Magyarország területén engedéllyel működő külföldi felsőoktatási intézmények és a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót készítő vállalkozások sem.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja milyen esetekben lehet eltrő üzleti évet alkalmazni, illetve milyen előnyei, illetve hátrányai vannak a mérlegfordulónap megváltoztatásának, illetve milyen tényezőket ésdemes még figyelembe venni a döntés előtt!
Hozzászólások (0)