hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mérlegfordulónap megváltoztatása: mutatjuk mikor és hogyan lehetséges

  • Sinka Júlia, adószakértő, mérlegképes könyvelő

Az üzletmenet ciklikussága számos vállalkozásnál indokolttá teheti, hogy a vállalkozás a tevékenységét és a működését bemutató éves beszámolóját a normál üzleti évtől eltérő üzleti évre készítse el. E kérdés a „normál” üzleti év zárása kapcsán is célszerű megfontolni.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) szerint az üzleti év az az időtartam, amelyről a beszámolót kell készíteni. Az üzleti év időtartama megegyezik – a törvényben rögzített kivételekkel – a naptári évvel. A számviteli törvény 11. § (2)–(13) bekezdései sorolják fel azokat a gazdálkodókat, illetve esetköröket, amelyeknél az üzleti év eltérhet a naptári évtől.

Az eltérő üzleti év szinte minden olyan vállalkozás számára választható, amelynek működése jellemzői – különösen az üzletmenet ciklikussága, illetve konszolidálásba bevont vállalkozás esetén az anyavállalat információigénye – ezt indokolttá teszik.

Olvassa el az Adózóna „A mérlegkészítés időpontja – április, május legyen, esetleg február?”, „Nyílt végű pénzügyi lízing könyvelése” és „Devizában beszerzett tárgyi eszköz: így kell meghatározni a bekerülési értéket” című írását!

A mezőgazdasági tevékenységet folytató, illetve a szezonális termékeket gyártó társaságoknak érdemes átgondolniuk az eltérő üzleti év választását. Ennek hatását – és a kiegészítő mellékletben ennek kapcsán kiemelni szükséges adatokat – következő cikkemben egy esettanulmányon keresztül mutatom be.

Nem választhatják ugyanakkor az eltérő üzleti évet azok a vállalkozások, amelyek hitelintézetnek, pénzügyi vállalkozásnak vagy biztosítónak minősülnek, illetve a Magyarország területén engedéllyel működő külföldi felsőoktatási intézmények és a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót készítő vállalkozások sem.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja milyen esetekben lehet eltrő üzleti évet alkalmazni, illetve milyen előnyei, illetve hátrányai vannak a mérlegfordulónap megváltoztatásának, illetve milyen tényezőket ésdemes még figyelembe venni a döntés előtt!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink