adozona.hu
Mérleg önreviziója
//test-adozona.hu/szamvitel/Merleg_onrevizioja_705YEN
Mérleg önreviziója
Olvasónk a 2013-as évről benyújtott mérleget szeretné önrevíziózni. A társaság törzstőkeemelést hajtott végre, mely összeg a mérlegben tévesen tagi kölcsönként szerepel. Azt kérdezte: mi a módja a cégbírósághoz benyújtott mérleg javításának? Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
2013. január 1-jétől a törvényalkotók teljesen egészében törölték a lényeges hiba fogalmát és minden ehhez kapcsolódó ismételt közzétételi kötelezettséget.
Ezzel összefüggésben a számviteli törvény szerinti beszámoló elektronikus úton történő letétbe helyezéséről és közzétételéről szóló 11/2009. (IV. 28.) IRM–MeHVM–PM együttes rendelet 2013. december 1-jei hatállyal módosult. E szerint informatikai hiba kivételével nincs lehetőség a már egyszer közzétett beszámoló ismételt közzétételére.
Amennyiben az ellenőrzés az előző üzleti év(ek) éves beszámolójában elkövetett jelentős összegű hibá(ka)t állapított meg, akkor az előző év(ek)re vonatkozó módosításokat a mérleg és az eredménykimutatás minden tételénél az előző év adatai mellett be kell mutatni, azok nem képezik részét az eredménykimutatás tárgyévi adatainak. Ez esetben a mérlegben is, az eredménykimutatásban is külön-külön oszlopban szerepelnek az előző üzleti év adatai, a lezárt üzleti év(ek)re vonatkozó módosítások, valamint a tárgyévi adatok, (az úgynevezett háromoszlopos beszámoló). Tehát esetünkben azt kell megítélni, hogy jelentős hibáról van-e szó. Ennek függvényében történhet a javítás.
Az önellenőrzés hatása a feltárás (2015) évében könyvelendő, akkor is, ha jelentős a hiba és akkor is, ha nem jelentős. Eltérés azonban, hogy a nem jelentős összegű hiba a feltárás (jelen esetben 2015) éve mérlegének megfelelő soraiban szerepel, míg a jelentős összegű hiba elkülönítetten külön oszlopban.
Hozzászólások (0)