adozona.hu
Lízingelt cégautó magángépkocsi beszámításával: így kell könyvelni
//test-adozona.hu/szamvitel/Lizingelt_cegauto_tulajdonosi_gepkocsi_besz_O0GJQR
Lízingelt cégautó magángépkocsi beszámításával: így kell könyvelni
Hogyan kell könyvelni a személygépkocsi lízingjéhez felhasznált önerőt, ha annak egy része a társaság tulajdonosának tulajdonában lévő másik gépkocsi? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és könyvviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
"Egy társaság személygépkocsit vásárol lízingre, az önerő úgy áll össze, hogy egy része utalás, a másik rész viszont autóbeszámítás, de ez az autó nincs a társaság tulajdonában, hanem az ügyvezető saját autója. Ilyen esetben hogyan könyvelem ezt: a pénztáron keresztül vagy vegyes könyvelésbe?" – kérdezte olvasónk.
Az ügylet mind a vegyes könyvelést, mind – adott esetben – a pénztárszámlát érinti.
A kérdésben vázolt esetben polgári jogilag engedményezésről van szó: a társaság magánszemély tagja a saját tulajdonú járműve értéke beszámításának jogát – az ezzel összefüggő, a lízingcéggel szembeni, szerződésből fakadó követelését – átadja a kérdésben említett társaságnak.
Ennek jogi kereteit a 2013. évi V. törvény (új Ptk.) 6:193-6:201. paragrafusaiban találjuk. A Ptk. nem tesz köti ki, hogy az engedményezés csak ellenérték fejében történhet, azaz ingyenes ügyletről is szó lehet a társaság és az érintett tulajdonos között. Utóbbi esetben az ajándékozás, míg az ellenérték fejében történő engedményezés esetében az adásvétel szabályai az irányadóak.
Az illetéktörvény vonatkozó szabályai miatt az ingyenes engedményezés nem célszerű a társaság számára, mivel az illetékfizetési kötelezettséget von maga után. Fontos tudni azt is, hogy az ingyenes ügylet esetében számvitelileg nem alkalmazhatóak az engedményezés szabályai.
Az engedményesnek (jelen esetben a kérdésben szereplő társaságnak) az engedményezett – és így már a lízingcéggel szembeni – követelést a rendkívüli bevételek között kell a követelés piaci értékén felvennie (ez a példában bemutatott esetben az az érték, amilyen összegben a lízingcég elismeri az önerőben a szóban forgó járművet). A kapcsolódó halasztott bevétel feloldására a lízingelt eszköz bekerülési értékének arányos része költségként, ráfordításként való elszámolása ütemében történik.
Amennyiben a társaság megvásárolja az érintett tagtól a tárgyalt követelést – feltehetőleg ez történik majd –, úgy annak bekerülési értékét a 36. számlacsoportban megnyitott (különféle egyéb követelések) számlával szemben a 45-47. számlacsoportban kell rövid lejáratú kötelezettségként elszámolnia.
A felsoroltak a vegyes könyvelést érintő tételek, mivel tényleges pénzmozgás sem készpénzben, sem banki utaláson keresztül nem történik a társaságnál.
Amikor a tag számára a cég kifizeti az engedményezett követelése ellenértékét, akkor a 45-47. számlacsoportban megnyitott számla párja – a fizetés módjának függvényében – vagy a bankszámla vagy a pénztárszámla.
A 36. számlacsoportban megnyitott számlán könyvelt összeg a lízingcéggel szemben fennálló kötelezettséget csökkenti, azzal szemben kell kivezetni.
A társaság magánszemély tulajdonosának valószínűleg nem merül fel adókötelezettsége, mivel számára az alapügylet az, hogy a személygépkocsija értékét beszámítják, azaz eladja a járművet. A beszámított, és a társaság által részére kifizetett összeg feltehetőleg kevesebb, mint a kocsi bekerülési értéke (az az összeg, amennyiért a magánszemély annak idején megvásárolta), így jövedelme nem származott az ügyletből. A magánszemély szemszögéből az történt, hogy az eladott személygépkocsija ellenértékét a lízingcég helyett a társaság fizeti ki.
Hozzászólások (0)