adozona.hu
Számla külföldi adókulccsal: így könyveljük
//test-adozona.hu/szamvitel/Kulfoldi_afa_konyvelese_JMUL8Z
Számla külföldi adókulccsal: így könyveljük
Belföldi gazdasági társaság 2021. évet érintő – külföldi adókulcsok szerint számított áfát tartalmazó – számláinak áfa-visszaigénylése folyamatban van. Hogyan kell ezt szabályosan könyvelni? Olvasói kérdésre Greff Magdolna okleveles adószakértő, a Finacont Kft. munkatársa válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: belföldi gazdasági társaság külföldi áfa-visszaigénylése folyamatban van a mérlegfordulónap után a tárgyévvel kapcsolatban (tehát 2021-es évet érintő számlák áfatartalmáról van szó, ami nem folyt be a fordulónapig). Kérdésünk, hogy ezt az összeget mikor lehet lekönyvelni az egyéb követelések közé? Csak akkor, ha a mérlegkészítésig befolyt, vagy mindenképp le kell könyvelni a tárgyévre a rendelkezésünkre álló adatok alapján? Illetve a követelést az egyéb bevételek közé kell rögzíteni vagy költségcsökkentő tétel lesz? Az egyéb bevételek között nem találok olyan pontot, ahova a külföldi áfa-visszatérítés miatti bevétel sorolható lenne.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A rendelkezésre álló információk alapján azt feltételezzük, hogy a 2021. évet érintő – külföldi adókulcsok szerint számított áfaösszeget tartalmazó – számlák áfa-visszaigénylése a 21ELEKÁFA nyomtatványon benyújtásra került még 2021. december 31-ét megelőzően, illetve az érintett számlák áfatartalma az adott külföldi ország szabályozása szerint visszaigényelhető.
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 78. § (1) bekezdése szerint „Az anyagjellegű ráfordítások között kell kimutatni a vásárolt és felhasznált anyagok értékét, az igénybe vett (vásárolt) szolgáltatások – le nem vonható általános forgalmi adót is magában foglaló – értékét, ….”. A fenti jogszabályhely alapján az anyagjellegű ráfordítások között csak a le nem vonható áfa számolható el. Ezért a levonható – vagyis a külföldi adóhatóságtól visszaigényelhető – áfa összege sem a bejövő számla könyvelésekor nem könyvelhető költségként, sem a visszaigényléskor nem könyvelhető, mint költségcsökkentő tétel.
Továbbá a számviteli törvény 29. § (6) pontja alapján „Egyéb követelésként kell kimutatni a munkavállalói tartozást, a visszatérítendő adót, az igényelt, de még nem teljesített támogatást, …”
A fenti jogszabályhelyek alapján a külföldi adókulcsok szerint felszámított áfát tartalmazó számla nettó összegét kell költségként könyvelni, míg az áfa összegét visszatérítendő adóként az egyéb követelések között egy ilyen célból alkalmazott főkönyvi számlaszámra kell könyvelni a szállítói kötelezettséggel szemben a számla teljesítési időpontjában. Ezáltal a követelés nem az egyéb bevétellel, hanem a külföldi szállítóval szemben kerül könyvelésre.
Miután a 2021. évre vonatkozó számlák külföldi áfatartalma a 21ELEKÁFA nyomtatványon benyújtásra került, célszerű a visszaigényelt áfa összeget az egyéb követeléseken belül átvezetni a „Visszatéríttetendő áfa” főkönyvi számról a „Külföldi adóhatóságtól visszaigényelt áfa” főkönyvi számra. Ezáltal a külföldi adóhatósággal szembeni követelés a 21ELEKÁFA nyomtatvány benyújtásának időpontjával keletkezik.
Amennyiben a külföldi adóhatóság a visszaigényelt áfa összegét az adózónak kiutalja, akkor a „Külföldi adóhatóságtól visszaigényelt áfa” főkönyvi számon nyilvántartott követelést a pénzeszközökkel szemben kell elszámolni.
Amennyiben a külföldi adóhatóság a visszaigényelt áfa összegének kiutalását megtagadja, akkor a „Külföldi adóhatóságtól visszaigényelt áfa” főkönyvi számon nyilvántartott követelést az egyéb ráfordításokkal szemben kell elszámolni.
Tehát a külföldi számla külföldi – visszaigényelhető – adótartalma költségként nem könyvelhető, ezáltal a visszaigénylés sem könyvelhető sem költségcsökkentő, sem egyéb bevételt növelő tételként, hanem a kiutalásig, vagy a kiutalás megtagadásáig az egyéb követelések között kell kimutatni a fent ismertetettek szerint.
Hozzászólások (0)