adozona.hu
Követelés eladása, vásárlása, zálog: így kell elszámolni
//test-adozona.hu/szamvitel/Koveteles_eladasa_vasarlasa_tartozas_rendez_5CWC68
Követelés eladása, vásárlása, zálog: így kell elszámolni
Veszteséggel vagy nyereséggel tud túladni a vásárolt követelésen? Adósa pénz helyett más értékkel rendezné tartozását? Összefoglaltuk a követelésengedményezés és a zálogbiztosíték elszámolásának fontos szabályait.
Minden vállalkozás életében előfordulhat, hogy vásárol, illetve elad követelés, ő maga, illetve üzleti partnere nem tudja pénzzel rendezni tartozását. E témákhoz kapcsolódó olvasói kérdések késztettek bennünket az ilyen ügyletek elszámolásának bemutatására.
Egyik olvasónk a következőt kérdezte: követelés-engedményezéssel kapcsolatban egy kft. megvesz egy 1 millió forint értékű követelést 10 ezer forintért, akkor ezt hogyan kell könyvelni? A könyvekben 10 ezer forintként mutatható ki egyéb követelések között, és ha befolyik nagyobb összeg, akkor az a pénzügyi művelet egyéb bevétele?
Először is érdemes utalni arra, hogy a vállalkozás a követelések között szereplő bármely eredeti követelését szerződés alapján eladhatja (engedményezheti) bármely más személynek. A követelés engedményezésének feltétele, hogy az adóst értesíteni kell arról, hogy a követelést engedményezték, ellenkező esetben az adósnak jogában áll az eredeti jogosult részére teljesíteni. A követelés engedményezésével a vevőt (az engedményest) ugyanazon jogok megilletik, mint amelyek az eladót megillették a követeléssel kapcsolatban. A követelés lehet lejárt, vagy le nem járt.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mi a követelendő eljárás az adott ügyletben, továbbá milyen szabályok vonatkoznak a zálog elszámolására!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)