adozona.hu
Így kell feltüntetni a számlákon a könyvelés módját
//test-adozona.hu/szamvitel/Kotelezo_a_kontirkodot_feltuntetni_a_szamla_JZFO93
Így kell feltüntetni a számlákon a könyvelés módját
Hogyan kell a könyvelési programban a kontírkódokat rögzíteni – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
"Könyvelési programunkban van lehetőség, hogy előre berögzítsünk könyvelési kontírkódokat, például 1-es kóddal: T814-466 K 4541. Elegendő-e, ha az ezen könyvelési tétel alá tartozó számlákra hivatkozással csak 1-es kódot írok, vagy minden számlán ugyanúgy fel kell tüntenem, hogy T814-466 K 4541?" – kérdezte olvasónk.
A rövid válasz az, hogy elég – a példaként hozott esetben az 1-es – kód rávezetése a bizonylatra. A számvitelről szóló törvény (Szt.) 167. paragrafusának (7) bekezdése szerint a számviteli előírásoknak megfelel az a kontírozási megoldás, amely a törvényben megjelölt adatokat, információkat és igazolásokat az eredeti (elektronikus vagy papíralapú) bizonylathoz egyértelműen, az utólagos módosítás lehetőségét kizáró módon fizikailag vagy logikailag hozzárendeli.
Ennek alapján az elektronikus úton, valamint a papíralapon kiállított eredeti bizonylatokhoz a könyvelés módját, az érintett könyvviteli számlákra történő hivatkozást, a könyvviteli nyilvántartásokban való rögzítés időpontját, igazolását, az azonosításhoz szükséges adatok feljegyzését magyarul is fizikailag vagy logikailag hozzárendelhetik.
E hozzárendelés konkrét módját, szabályait, a főkönyvi számlák és az analitikus (részletező) nyilvántartás kapcsolatát a társaság számlarendjében kell szabályozni.
A bizonylatok számítógépes főkönyvi számlákra történő rögzítésekor elegendő – és az Szt. hivatkozott pontjában részletezetteknek is megfelel – egy azonosító szám feltüntetése, amely alapján a számítógépes rendszerben rögzítik az adott tételt a megfelelő főkönyvi számlákon. E megoldás alkalmazhatóságának feltétele, hogy az azonosító számhoz tartozó könyvelési tétel állandó legyen, és utólag is ellenőrizhető módon (akár a számítógépes program részeként) álljon rendelkezésre.
Természetesen – ahogy arról fentebb volt szó – ez esetben is biztosítani kell a főkönyvi könyvelés és az analitikus nyilvántartás közötti szoros kapcsolatot.
Hozzászólások (2)
Éppen most olvastam egy határozatot Csont Teréz osztályvezető asszony kiadmányozásával (NAV Dél-Bp AIG), aki képest volt jóváhagyni a 2013-as kettős könyvvitelű cég ÁFA ellenőrzése kapcsán azt a revizori megállapítást, miszerint a számlákon (!) fel kellett volna tüntetni a könyvviteli számlákra vonatkozó hivatkozásokat és a rögzítés időpontját. A cikkben helyesen magyarázott Szvt. 167.§ (7) bekezdése meg mintha nem is lenne... Tehát még mindig van lejjebb és lejjebb. Ha esetleg egy NAV vezetőt érdekelné az ügy, akkor imhol az ügyszám: 4256622236.
Ezért is érhetett be az MKOE 4 évvel ezelőtti javaslata, miszerint az adóhatóságnak vissza kell téríteni a fellebbezési illeték többszörösét, ha hibázott. Ez most meg is jelent az Art új koncepciójában.
Tét nélkül ugyanis nincs felelősségtudat. Ezt mi, könyvelők tudjuk a legjobban.
Tudomásom szerint 2012-től egyáltalán nem kell ráírni a számlákra a kontírozást. Tévedek?