Kísérleti termék gyártása, könyvelése

  • adozona.hu

Új termék prototípusát részben kiállításra viszi, részben teszteli egy cég. Hogyan kell könyvelni? Olvasói kérdésre Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: A cégünk az új termékével kapcsolatosan 100 darab prototípus készüléket fog legyártani, aminek egy részét kiállításra viszi bemutatódarabnak, másik részét belső tesztelésre. Könyvelésünkben bizonyos alkatrészek már bevételezésre és könyvelésre kerültek. Felhasználás nem történt, még a gyártás nem történt meg, 2-es számlaosztályon találhatóak. Mi a helyes eljárásrend ezzel kapcsolatban? A rendszerben az összeállítását le kellene képeznünk (gyártás esetén az 581 is változik), és amint késztermék lesz, magát a készterméket kellene elvinnünk mint kísérleti fejlesztés és aktiválnunk? A gyártást külső partnerünk végzi, bérgyártatjuk. Vagy egyből az összes alkatrészt kísérleti fejlesztésként kellene lekönyvelnünk? Kell-e egyáltalán kísérleti fejlesztést képeznünk belőlük? A kontírozásban szeretnénk elsősorban segítséget kérni!

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A számviteli törvény alapján a kísérleti fejlesztés aktivált értékeként a jövőben hasznosítható, a kísérleti fejlesztés eredményének jövőbeni hasznosításakor az árbevételben megtérülő, a kísérleti fejlesztés eredménye érdekében felmerült olyan összeget, vagy a saját tevékenység során felmerült közvetlen önköltségbe tartozó költséget lehet figyelembe venni, amelyek aktiválható termékben (például szellemi termék, tárgyi eszköz, készlet) nem vehetők számításba, mivel a létrehozott termék piaci árát meghaladják. A kísérleti fejlesztés állományba vett aktivált értéke nem haladhatja meg azt az összeget, ami várhatóan megtérül a kapcsolódó jövőbeni gazdasági haszonból a további fejlesztési költségek, a várható termelési költségek, illetve a termék értékesítése során közvetlenül felmerülő értékesítési költségek levonása után.

Az innovációs törvény megfogalmazása értelmében kísérleti fejlesztés a meglévő tudományos, technológiai, üzleti és egyéb vonatkozó ismeretek és szakértelem megszerzése, összesítése, megosztása, alkalmazása és felhasználása új, módosított vagy javított termék, eljárás vagy szolgáltatás terveinek létrehozása vagy megtervezése céljából. Kísérleti fejlesztésnek minősülhetnek többek között az új termékek, eljárások és szolgáltatások fogalmi meghatározását, megtervezését és dokumentálását célzó tevékenységek, a kereskedelmi felhasználásra nem kerülő prototípusok elkészítése, illetve a kereskedelmileg felhasználható prototípusok és kísérleti projektek kifejlesztése abban az esetben, ha a prototípus szükségszerűen maga a kereskedelmi végtermék, és előállítása túlságosan költséges ahhoz, hogy az kizárólag demonstrációs és hitelesítési céllal történjen.

A fentiek szerint tehát a prototípusok tervezése, fejlesztése, gyártása általában a kísérleti fejlesztés körébe tartozik. A kísérleti fejlesztés kezdetekor kell döntenie arról, hogy ezeket a költségeket aktiválja-e cég vagy sem. Amennyiben a társaság úgy dönt, hogy aktiválja a kutatással, fejlesztéssel kapcsolatban felmerült közvetlen költségeket (ide nem értve az alap- és alkalmazott kutatás, valamint az általános, közvetett költségeket), úgy az önköltségébe tartozó olyan költségek aktiválhatóak, amelyek aktiválható termékben (például tárgyi eszköz, készlet) a jövőben hasznosíthatók, és a kísérleti fejlesztés eredményének a jövőbeni hasznosításakor az árbevételben megtérülnek. (közvetlen munkabér és járulékai, kísérleti fejlesztéshez közvetlenül kapcsolódó szakértői díjak, a fejlesztéshez közvetlenül kapcsolódó igénybe vett szolgáltatások, fejlesztésben részt vevő eszközök értékcsökkenése stb.) (T 112. Kísérleti fejlesztés aktivált értéke– K 582. Saját előállítású eszközök aktivált értéke, illetve a lekötött tartalék képzése T 413. Eredménytartalék– K 414. Lekötött tartalék.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink