hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mikrogazdálkodói beszámoló: módosíthat adóján már 2013-ra is

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló
5

Kik választhatják a mikrogazdálkodói beszámolót? Változtat-e ez az eredményen és az adó összegén? Milyen teendők alól mentesül a mikrogazdálkodói egyszerűsített beszámolót készítő adózó? Összefoglaltuk.

A beszámoló formája kihatással lehet egyes esetekben az adózási kötelezettségre, illetve az egyes adók összegére is. Az éves gazdálkodásról az éves beszámoló, az egyszerűsített éves beszámoló, az egyszerűsített beszámoló, illetve az összevont beszámoló formájában adhatnak számot a vállalkozók. Ezek közül a konszolidált beszámoló nincs hatással az adózásra, mivel jelenleg nem működik konszolidált adózás. Az egyszeres könyvvitellel alátámasztott egyszerűsített beszámoló a pénzforgalmi szemléletből adódóan eltérően mutatja be a jövedelemfolyamatokat, ugyanakkor ez a forma csak igen speciális körben (például államháztartás szervezetei, egyéb szervezetek stb.) alkalmazható, de ez egy külön vizsgálat tárgya. A vállalkozók nagy tömegét érintően a legnagyobb eltérést az adózásban az egyszerűsített éves beszámoló és ennek az egyszerűsített formája a mikrogazdálkodói egyszerűsített beszámoló jelentheti.

Mikrogazdálkodói beszámolót készíthet a könyvvizsgálatra nem kötelezett vállalkozó, ha két egymást követő üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő nem haladja meg az alábbi határértéket:
- a mérlegfőösszeg a 100 millió forintot,
- az éves nettó árbevétel a 200 millió forintot,
- az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma a 10 főt.

A mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolóra (a továbbiakban: mikrogazdálkodói beszámoló) vonatkozó részletes számviteli szabályokat a 398/2012 (XII. 20.) kormányrendelet tartalmazza. Ezt változtatta meg a 2013. december 30-án kihirdetett, a számviteli törvényhez kapcsolódó, sajátos számviteli szabályokat tartalmazó kormányrendeletek módosításáról szóló 518/2013. (XII. 30.) kormányrendelet.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen feladatok alól mentesül a mikrogazdálkodói egyszerűsített beszámolót készítő adózó!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (5)
mtk

2015-ös és 2016os állásfoglalások szerint minden bevételt költséget arra az időszakra kell elszámolni a számviteli törvény szerint amelyikben felmerült. A fenti példa szerint akkor számít bevételnek amikor kiállítom a számlát. Ez ellentétes a számviteli törvénnyel. A könyvvizsgáló kamara is közzétett állásfoglalást, amiben az szerepel hogy a bevétel ha 2013, évi, akkor vevőbe kell tenni 2013ra, nem pedig a kiállítás dátumával 2014-re. Hogy is van ez?

jucimacika

Én a mikrogazdálkodói beszámoló nyilatkozatával kapcsolatban kérdeznék, hogy mit tatalmazzon ez a nyilatkozat?
Köszönettel,

KisManyi

Köszönöm válaszát!

SZB.

Tisztelt Kérdező!

A hivatkozott 518/2013. (XII. 30.) Korm. rendelet módosításának átmeneti szabálya szerint

"A számviteli törvényhez kapcsolódó, sajátos számviteli szabályokat tartalmazó kormányrendeletek módosításáról szóló 518/2013. (XII. 30.) Korm. rendelet …73. §-ával megállapított 14. § (1) bekezdés d) pontját, (3) bekezdését, 2014. évben induló üzleti évről készített mikrogazdálkodói beszámolóra kell alkalmazni, de azok már a 2013. évben induló üzleti évről készített mikrogazdálkodói beszámolóra is alkalmazhatók."
Ebből viszont következik, hogy arra a hivatkozott részre, ami az áttérési nyilatkozatra vonatkozik, nevezetesen a 14.§ (4) bekezdésére ez nem vonatkozik:

"(4) A mikrogazdálkodói beszámolót első üzleti évre készítő vállalkozó képviseletére jogosult személynek a mikrogazdálkodói beszámoló választásáról legkésőbb az üzleti év első napjával írásban nyilatkoznia kell. A nyilatkozatot a bizonylatok megőrzésére vonatkozó határidőig meg kell őrizni."
Ez az 518/2013. (XII. 30.) Korm. rendelet 77.§-a szerint 2014. január 1-én lépett hatályba, tehát azt értelemszerűen nem lehet visszamenőleg megkövetelni, s az előbbiek alapján nem volt kizáró feltétel.
Ezen kívül a korábbi időszakban is érvényes volt, hogy a választást egyébként nem kellett bejelenteni. Így a 2013-ban alakuló cég, ha egyébként megfelel a feltéteknek, véleményem szerint készíthet mikrogazdálkodói beszámolót.
Tisztelettel
SzB

KisManyi

Egy konkrét kérdésem lenne a fenti cikkel kapcsolatban.
2013.februárjában alakult kft (ha az ügyvezető nem nyilatkozott a mikrogazdálkodói beszámoló választásáról) alkalmazhatja-e ezt a beszámolót?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 December
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink