hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így kell könyvelni a hirdetési díjat

  • adozona.hu

Egy cég részére az egyesület, amelynek tagja a cég, leszámlázta egy a hasonló tevékenységű szervezetek számára megjelent szakkönyvben a cégről szóló hirdetés díját. Ezt hogyan kell könyvelni? – kérdezte az Adózóna egyik olvasója. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy szarvasmarha-tenyésztő cég részére a tenyésztő egyesület (amelynek tagja a cég) leszámlázta a tenyésztő szervezetek számára megjelent szakkönyvben a cégről szóló hirdetés díját. Ezt hogyan kell könyvelni? Vannak-e egyéb kötelezettségei (reklámadó) a cégnek? Az áfa levonható?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Első lépésként a számviteli törvény fogalmai alapján érdemes megállapítani egy adott szolgáltatásról, hogy közvetített, igénybe vett vagy egyéb szolgáltatásról beszélhetünk.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 3. § (7) bekezdésének 1. pontja szerint igénybe vett szolgáltatásnak minősül „minden olyan szolgáltatás, amely nem tartozik a közvetített szolgáltatás, illetve az egyéb szolgáltatás közé”.

A számviteli törvény konkrét példákat is felsorol segítségképpen: ezek „különösen az utazásszervezés, a szállítás-rakodás, a raktározás, a csomagolás, a kölcsönzés, a bérlet, a bérmunka, az eszközök karbantartása, a postai és távközlési szolgáltatás, a mosás és vegytisztítás, a bizományi tevékenység, az ügyletszerzés, az oktatás és továbbképzés, a hirdetés, a reklám és propaganda, a piackutatás, a könyvkiadás, a lapkiadás, a szállodai szolgáltatás, a vendéglátás, a kutatás és kísérleti fejlesztés, a tervezés és lebonyolítás, a könyvvizsgálat, a könyvviteli szolgáltatás”. A felsorolásból látható, hogy a hirdetés alapesetben lehet igénybevett szolgáltatás.

Az egyéb szolgáltatás esetében a számviteli törvény konkrét felsorolást tartalmaz: „a pénzügyi, a befektetési, a biztosítási, a hatósági igazgatási, az egyéb hatósági szolgáltatás” tartozik ebbe a kategóriába. Ebből könnyedén meg tudjuk állapítani a taxatív jellege miatt, hogy a hirdetés nem tartozik ide.

Mivel az egyéb szolgáltatást kizártuk, a következő lépés annak a megítélése, hogy kimeríti-e a közvetített szolgáltatás fentebb megfogalmazott meghatározását.

Összefoglalva, a következő feltételeknek kell együttesen teljesülniük, hogy a közvetített szolgáltatás esete fennálljon:

– a szolgáltatás változatlan formában kerül továbbértékesítésre,
– a megrendelővel kötött szerződésben a közvetítés/továbbértékesítés lehetősége megállapítható,
– a továbbértékesítés számlájából a közvetítés ténye kiderül.

A kritériumok ismeretében a hirdetés lehet közvetített szolgáltatás is, de minden körülményt szigorúan vizsgáljunk meg, hiszen ez a kategória az iparúzési adó alapját csökkenti. 

Mivel tehát a szóban forgó szolgáltatás egyéb szolgáltatásnak nem minősíthető, ha a vizsgálat szerint közvetített szolgáltatásnak sem minősül, akkor igénybe vett szolgáltatásként kell könyvelni.

A kérdéses számla adótartalma az Áfa tv. szabályai szerint helyezhető levonásba olyan mértékben, amilyen mértékben adóköteles tevékenységet szolgál.

A reklámadóról szóló 2014. évi XXII. törvény (továbbiakban: Ratv.) 2. § (2) bekezdése szerint adóköteles a reklám közzétételének megrendelése, ha reklám közzétevője nem ad az Ratv. 3. § (3) bekezdése szerinti nyilatkozatot.

A reklámszolgáltatás közzétevője a megrendelővel kötött szerződésben, vagy más okiraton illetve a szolgáltatásról kiállított számlán kétféle nyilatkozatot adhat. Egyrészt arra vonatkozóan nyilatkozhat, hogy az adókötelezettség őt terheli és adófizetési, adóbevallási kötelezettségének eleget tesz, másrészt arról, hogy az adóévben reklám közzététele után adófizetési kötelezettség nem terheli.

Amennyiben a reklám közzétevője nem tesz nyilatkozatot, akkor a reklám közzétételének megrendelője lesz a reklámadó kötelezettje. Ugyanakkor a kérdéses esetben vélhetően nem keletkezik tényleges adófizetési kötelezettség, mivel az értékhatár magas és azt célhetően az említett szolgáltatás értéke nem éri el (100 millió forint adóalapig mentes.)

Ugyanakkor a nyilatkozat hiánya társaságiadó-kötelezettséget keletkeztethet, mivel a Tao. tv. 3. sz. melléklet A) rész 16. pont szerint nem minősül a vállalkozás tevékenysége érdekében felmerült költségnek/ráfordításnak az olyan reklám értéke, melynek nyújtója nem adott az Ratv 3. § (3) bekezdése szerinti nyilatkozatot, így ennek összegével növelni kell az adózás előtti eredményt az adóalap megállapításakor.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink