adozona.hu
Mihez kezdjen a vállalkozás a selejtezett eszközökkel?
//test-adozona.hu/szamvitel/Hova_tegyuk_mihez_kezdjunk_a_selejtezett_es_5RXU55
Mihez kezdjen a vállalkozás a selejtezett eszközökkel?
A mérlegkészítés időszakában előtérbe kerülő probléma, hogyan kell szabályosan megszabadulni a kiselejtezett eszközöktől. Nem elég csak a számviteli törvényben keresgélni a megoldást.
Noha a leltározás és selejtezés részletes szabályait a vállalkozások saját hatáskörükben állapítják meg, figyelemmel kell lenniük még az alábbi jogszabályokra is:
- A hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény (Ht.) 55. paragrafusának (1) bekezdése határozza meg a veszélyes hulladék fogalmát, amely alapján a hulladék veszélyes hulladéknak minősül, ha az a hulladékjegyzékről szóló miniszteri rendeletben meghatározott hulladékjegyzékben veszélyes hulladékként szerepel, illetve rendelkezik a hulladéktörvény 1. számú mellékletében rögzített veszélyességi jellemzőkről (például robbanásveszélyes, oxidáló, tűzveszélyes, esetleg bőrirritációt vagy szemkárosodást okozhat).
- A hulladékjegyzékről szóló 72/2013. VM-rendeletben csillaggal (*) megjelölt hulladéktípusok a Ht. szerint veszélyes hulladéknak minősülnek (kivétel a háztartásban képződő vegyes hulladék).
- A 197/2014. kormányrendelet szerint elektromos, elektronikus berendezésnek számít a legfeljebb 1000 voltos váltakozó feszültségű, valamint a legfeljebb 1500 voltos egyenfeszültségű árammal működő berendezés, amelynek rendeltetésszerű működése elektromágneses mezőtől vagy elektromos áramtól függ. Ide tartoznak az elektromágneses mező vagy elektromos áram előállítását, mérését, átvitelét biztosító eszközök is. A jogszabály tételesen is felsorolja a termékkategóriákat, amelyek között szerepelnek a háztartási gépek is. A kidobásra ítélt elektronikai gépeket, mikrohullámú sütőket, számítógépeket – az elektronikai és elektromos hulladékot – lomtalanításkor sem lehet kitenni az utcára. E tiltószabály érvényes az építési és bontási törmelékre is. E szabály alól egyedül azok az elektronikai és elektromos berendezések jelentik a kivételt, amelyeket szétszereltek és elektromos, vagy elektronikai alkatrészeiket eltávolították.
(A lomtalanítások alkalmával kizárólag a háztartásban – vagy a vállalkozásban – feleslegessé vált, olyan nagyméretű hulladék helyezhető ki, amely nem fér bele a szeméttárolóba, például bútorok, matracok, szőnyegek.)
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből – egyebek mellett – megtudhatja, hogy az elromlott vagy javíthatatlan elektronikai eszközöket veszélyes hulladékként kell-e kezelniük a vállalkozásoknak!
Hozzászólások (0)