adozona.hu
Fontos átgondolni könyvviteli zárás előtt a kis értékű tárgyi eszközök nyilvántartását
//test-adozona.hu/szamvitel/Fontos_atgondolni_konyvviteli_zaras_elott_a_PLK55U
Fontos átgondolni könyvviteli zárás előtt a kis értékű tárgyi eszközök nyilvántartását
Készülve a 2021. év könyvviteli zárására, érdemes átgondolniuk a cégtulajdonosoknak és könyvelőiknek a tárgyi eszközök nyilvántartásával kapcsolatos gyakorlatukat, hogy az mindenben megfelel-e a számviteli törvény előírásainak, illetve a társaság körülményeinek. Örökzöld téma e körben a kis értékű tárgyi eszközök szabályos nyilvántartása.
A kis értékű tárgyi eszközökkel kapcsolatban sokszor találkozni különféle szakmai fórumokon az alábbi kérdésekkel:
- A kis értékű tárgyi eszközöket csak az analitikában vagy a főkönyvi könyvelésben is ki kell mutatni?
- Mit jelent az egy összegben történő leírás?
- Át kell vezetni a beruházási számlán? Sokféle gyakorlat van, vajon melyik a helyes?
Utóbbi kérdésen keresztül nézzük meg a számviteli törvény kapcsolódó elvárásait!
A sokféle gyakorlat – legalábbis a számviteli törvény szerint – lényegében kétféle eljárást jelent.
Az egyik szerint a tárgyi eszközök között aktiválni kell a kis értékű eszközöket is, majd az értékcsökkenés elszámolása után a könyvekben azonos összegű a bruttó érték és az elszámolt értékcsökkenés (ellenkező előjellel) szerepel majd.
A másik módszer az, hogy a rendeltetésszerű használatbavételkor a beruházási számlával szemben kell elszámolni az értékcsökkenést, ezzel a kis értékű tárgyi eszközt a tárgyi eszközök állományából kivezetik, a főkönyvi könyvelésben értékkel nem szerepel.
A számviteli törvény (Szt.) 80. paragrafusának (2) bekezdése szerint a 200 ezer forint egyedi beszerzési, előállítási érték alatti vagyoni értékű jogok, szellemi termékek, tárgyi eszközök bekerülési értéke – a vállalkozó döntésétől függően – a használatbavételkor értékcsökkenési leírásként egy összegben elszámolható.
Ez azt is jelenti, hogy a rendeltetésszerűen használatba nem vett, üzembe nem helyezett tárgyi eszközök bekerülési értékét a beruházások között kell kimutatni. Ebből következően, a 200 ezer forint egyedi bekerülési érték alatti tárgyi eszközöket is a beszerzéskor a beruházási számlára kell elsődlegesen könyvelni (T 161, 466 – K 455).
Amennyiben saját vállalkozásban előállított tárgyi eszközökről van szó, azok előállítási költségeit is a beruházási számlára kell átvezetni (T 161 – K 582) az előállítás befejezésekor, illetve az üzleti év végén.
Ezek után a kérdés már csak az lehet, hogy a rendeltetésszerű használatbavételkor, az üzembe helyezéskor mely számlára kell átvezetni a szóban forgó eszköz értékét:
- elsődlegesen a beruházások közül a megfelelő tárgyieszközszámlára, és onnan elszámolni azt értékcsökkenési leírásként, vagy
- a beruházási számláról elszámolni értékcsökkenési leírásként?
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben választ kap a kérdésre, és – egyebek mellett – példán keresztül bemutatjuk azt is, hogy esetleges adóellenőrzéskor igencsak költséges lehet, ha a kis értékű eszközöknek nyomuk sincs a számvitelben!
Hozzászólások (1)
Pár napja próbatagságot kértem. Miért nem tudok belépni
köszönettel