hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Értékcsökkenési leírás és „kreativitás” – az elszámolás érdekes esetei

  • Sinka Júlia, adószakértő, mérlegképes könyvelő

Az év utolsó harmadához közeledve nem árt a cég költségeit górcső alá venni, ellenőrizni az értékcsökkenési leírás elszámolását is. Ez a látszólag egyszerű tétel is okozhat kellemetlen meglepetéseket egy adóellenőrzés során.

A szakterület méltán elismert – és általam is nagyra becsült – szakértője mondta egy szakmai konferencián, hogy azért szereti a számvitelt, mert fantázia kell hozzá.

Noha valószínűleg nem a „fantázia” lesz az a kifejezés, amely sokaknak a könyvvitelről elsőként eszükbe jut, tanúsíthatom, hogy nem kevés kreativitást igénylő munkáról van szó – persze nem a jogszabályok sajátos átértelmezésével, a cég tetszése szerint lefaragott adóalapokra gondolok.

Olvassa el az Adózóna „Egyéni vállalkozásból kft. – bevitt eszközök értékelése”, „Számlák az irattárban – megőrzési idő, selejtezés” és „Autókereskedés: áfabevallási és könyvelési kérdések” című írását!

A gyakorlatban a könyvelők sokszor találkoznak olyan esetekkel, amikor elvileg nem kellene bonyolult számviteli kérdésekben dönteniük, de az adott gazdasági esemény valamely mozzanatában eltér a megszokottól, így mégiscsak fejtörést okoz.

Ilyen a napjainkban egyre népszerűbb napelemes rendszerek, naperőművek amortizációjának problémája is.

Ennek szemléletes példája az alábbi eset.

Egy villamos energia termelésével és értékesítésével foglalkozó társaság telephelyén 2021-ben üzembe helyezett egy 494 kWp névleges teljesítményű naperőművet. A cég tulajdonosainak és mérnökeinek véleménye szerint a naperőmű hasznos élettartama várhatóan 20–25 év lesz. Milyen leírási kulcsot alkalmazhatnak az értékcsökkenési leírás elszámolására a számviteli törvény és az adótörvény szerint?

A kérdés eldöntéséhez abból célszerű kiindulnunk, hogy a naperőmű a KSH Építményjegyzék szerint a „2302 Erőművek” körébe tartozó, nem épület jellegű komplex ipari létesítmény.

A naperőmű azonban összetett, több részből álló építmény, így részét képezik – többek között – a napelempanel, a tartószerkezet, különféle vezetékek, elosztószekrény stb.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja a számviteli törvény, illetve a tao-törvény szerint ez az eset milyen elbírálás alá esik, illetve mi van akkor, ha a napelemeket az irodát magában foglaló épület tetejére telepíti!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink