hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elkészült a beszámoló, hogyan helyezheti letétbe a könyvelő?

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő, számviteli tanácsadó
1

A számviteli beszámoló letétbe helyezésének és közzétételének szabálytalan, késedelmes teljesítése, illetve elmulasztása komoly következményekkel járhat. Mégis sok cégtulajdonost megnyugtat az a tudat, hogy a könyvelő állította össze a beszámolót, így neki is kell azt letétbe helyeznie, azaz beküldenie a „megfelelő helyre”.

Nem kérdéses, hogy a beszámoló közzétételének, letétbe helyezésének szabályosan, a vonatkozó előírások betartásával kell megtörténnie. Ennek alapfeltétele, ha e feladattal a könyvelőt megbízták, arra felhatalmazást kapott.

Gyakori eset, hogy a társaság tevékenységét nem annak tulajdonosai irányítják, hanem az általuk alkalmazott ügyvezető. Ilyenkor általában nem ő dönt a beszámolót letétbe helyező személyéről, hanem a tulajdonosok: a taggyűlés, közgyűlés, illetve egyszemélyes társaságnál az alapító hoz erről határozatot.

Célszerű a könyvelésről szóló szerződésben rögzíteni a beszámoló közzétételére vonatkozó megbízást, ha a könyvelő feladata lesz ez állandó jelleggel. Egyéb esetben a közzétevő személyéről legkésőbb a beszámoló elfogadásával egyidejűleg kell döntést hozni.

Ebben a vonatkozásban is lényeges, hogy 2018. január 1-jétől valamennyi gazdálkodó szervezetnek rendelkeznie kell elektronikus kapcsolattartásra szolgáló elérhetőséggel.

A társaság beszámolóját az online beszámoló és űrlapkitöltő rendszeren (OBR) keresztül az a személy tudja beküldeni, aki az adott cég tárhelyén kapcsolattartóként vagy ügykezelői jogosultsággal rendelkezik. A beszámoló elektronikus úton történő beküldésével – a számviteli törvény 153–154/A §-aiban foglalt – letétbehelyezési és közzétételi kötelezettségének egyaránt eleget tesz a vállalkozás.

Az OBR-en keresztül a mérlegbeszámolót kizárólag olyan KAÜ által azonosított felhasználó nyújthatja be, aki az adott cég hivatalos elektronikus elérhetőségéhez – cégkapu, hivatali tárhely – hozzáféréssel rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy az érintett az adott gazdálkodó tárhelyéhez kapcsolattartói (cégkapumegbízotti/felhatalmazott képviselői) vagy ügykezelői (cégkapumegbízott által – a tarhely.gov.hu oldalon – beállított ügyintézői/további felhasználói) jogosultsággal rendelkezik.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, hogyan történet az elektronikus azonosítás, hogyan lehet feltölteni a beszámolókat, s mire számíthatnak a renitens vállalkozások!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Stallum

Nagyon fontos figyelemfelhívást tartalmaz a cikk!
Ha a könyvelő teszi a beszámolót közzé a saját nevében, akkor ehhez felhatalmazással kell rendelkeznie. E meghatalmazás elfogadásánál azonban a meghatalmazottnak, azaz a könyvelőnek figyelembe kell vennie a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény [Ctv.] 18.§ (6) foglaltakat:

"Ha a cég a beszámolóról - külön jogszabály szerint arra feljogosított által aláírt - papír alapú okirat alapján határozott, úgy a beküldő személy egyben igazolja, hogy az ezt követően elektronikus úton megküldött beszámoló megegyezik a jóváhagyott beszámolóval. Ebben az esetben a beküldő személy a papír alapú beszámoló egy eredeti példányát - annak elfogadásától számított tíz évig - megőrzi, és amennyiben a megküldött beszámoló szabályszerűségével összefüggésben kétség merülne fel, köteles azt a cégbíróság felhívására bemutatni."

A meghatalmazottnak, azaz a könyvelőnek mérlegelnie kell, hogy kíván- még 10 évig ilyen őrzési és/vagy bizonyítási kötelezettséget felvállalni, illetve hogyan fog ennek a kötelezettségének esetleges akadályoztatása esetén (pl. abbahagyja a könyvelői tevékenységét) eleget tenni. Azt se feledjük el, hogy ez is egy szolgáltatás, amit a könyvelő - opcionális szolgáltatásként - nyújtat és amelyet érdemes beárazni.
Ajánlott a beszámoló közzétételével kapcsolatos kérdésekről az ügyfél vezetését (üv, tulajdonos) kellő időben tájékoztatni.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink