hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Devizás számlák könyvelése – 2. rész példákkal

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő

A forinttól eltérő devizában kiállított számlák könyvelése sokszor jelent problémát a könyvelők számára. A nehézséget leginkább az áfatörvény és a számviteli törvény árfolyamokkal kapcsolatos eltérő rendelkezései okozzák.

Írásunk első részéből kiderült: miből adódhat, hogy az általunk kiállított számlákon szereplő áfa szerinti árfolyam eltérhet attól az árfolyamtól, amit a cégünk alkalmaz a gazdasági események számviteli rögzítésében.

Szállítói számlák esetén az árfolyamkülönbségek még fokozottabban jelentkezhetnek, mivel partnerünk az áfa alapjának meghatározásánál korántsem biztos, hogy az MNB-árfolyamot fogja alkalmazni.

Azonban a számviteli törvény ez esetben is lehetővé teszi, hogy pontosan azzal az árfolyammal rögzítsük számvitelileg a könyvekben a szállítói számlákat, mint amely árfolyamot a partner használt. Erről azonban szintén egyértelműen rendelkezni kell a számviteli politikában.

A mikrogazdálkodói beszámolót készítő vállalkozás kötelezően alkalmazza az áfatörvény szerinti MNB-árfolyamot a devizás kötelezettségei forintra történő átszámítása során, ezért mikrogazdálkodóknál sajnos előfordulhat az a helyzet, hogy a szállítói számlák esetében az árfolyamkülönbséggel számolni kell, már azok könyvelése során is.

Ha tehát az egyszerűsített éves beszámolót vagy éves beszámolót készítő vállalkozó a számviteli politikájában egyértelműen rögzíti azt, hogy a devizás áfaalapot tartalmazó kötelezettségek tekintetében az áfatörvény szerinti árfolyamot alkalmazza, akkor a vevő követelésekhez hasonlóan figyelemmel kell lennie arra, hogy bizonyos szállítói kötelezettségek esetén az áfabeli teljesítés napja eltér a számviteli teljesítés napjától.

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Gyűjtőszámla euróban – melyik árfolyam a helyes?", valamint "Kriptovaluták a magyar számvitelben és a társasági adózásban" című írásait is!

Szintén tekintettel kell lenni arra, hogy bizonyos szállítói teljesítések esetén a számlát befogadó vállalkozás köteles a fizetendő áfa megállapítására, melynek dátuma ugyancsak eltérhet a számviteli teljesítés napjától. Az alábbi esetekre kell figyelemmel lenni:

» időszaki elszámolású ügyletek,

» közösségi termékbeszerzés,

» belföldi fordított áfa hatálya alá tartozó termékbeszerzés, szolgáltatás igénybe vétele.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan kell eljárni a fenti esetekben!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink