adozona.hu
Devizában beszerzett tárgyi eszköz: így kell meghatározni a bekerülési értéket
//test-adozona.hu/szamvitel/Devizaban_beszerzett_targyi_eszkoz_igy_kell_LDE71F
Devizában beszerzett tárgyi eszköz: így kell meghatározni a bekerülési értéket
A forintban beszerzett eszközök esetében alapvetően nem jelent gondot meghatározni az eszköz bekerülési értékét. Ha azonban az eszköz beszerzése nem forintban történik – ide értve a belföldi beszerzést is, ha azt devizában számlázzák – kérdés, hogy milyen árfolyamon kell elszámolni az értékét.
A tárgyi eszköz bekerülési értékét az eszköz megszerzése, létesítése, üzembe helyezése érdekében az üzembe helyezésig, a raktárba történő beszállításig felmerült, valamint az eszközhöz egyedileg hozzá kapcsolható tételek együttes összege alapján kell megállapítani. A számviteli törvény vonatkozó rendelkezése alapján a bekerülési érték részét képezik ezen felül az eszköz beszerzéséhez közvetlenül kapcsolható alap- és járulékos költségek, mint például a jogszabályon alapuló hatósági igazgatási, szolgáltatási díjak, illetékek, vám-, illetve vámkezelési költségek, az előzetesen felszámított, de le nem vonható áfa, közvetítői tevékenység ellenértéke stb.
A számviteli törvény előírása alapján importbeszerzésként kell elszámolni a terméknek a külkereskedelmi termékforgalomban külfölditől történő beszerzését, valamint a belföldön, illetve külföldön igénybe vett, külföldiek által nyújtott szolgáltatást, függetlenül attól, hogy az ellenértéket devizában, valutában, exportáruval, exportszolgáltatással vagy forintban egyenlítik ki.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből egyebek mellett megtudhatja, mi a teendő, ha év közben a devizás szállítói tartozás kiegyenlítése során árfolyam-különbözet (nyereség vagy veszteség) keletkezik!
Hozzászólások (0)