Céges kölcsön a dolgozónak, tagnak, ügyvezetőnek – így adózik

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó
3

A cégeknek lehetőségük van arra, hogy a dolgozóiknak valamilyen célra kölcsönt/hitelt nyújtsanak. Ennek jogi akadálya nincsen, mivel a polgári törvénykönyv 6:383. paragrafusa azt nem mondja ki, hogy a kölcsönszerződés csak meghatározott felek között jöhet létre – a jogszabály alapján ehhez egy hitelező és egy adós kell. Tehát az, hogy kölcsönt egy magánszemély csak hitelintézettől vagy pénzintézettől tud felvenni, nem helytálló.

Azonban a kölcsönszerződés, ha cég (nem hitelintézet vagy pénzintézet) és magánszemély között jön létre, például az ügyvezető és a cége között, szigorú feltételek között mozoghat adózási szempontból. Figyelembe kell venni a személyi jövedelemadóról szóló törvényt (szja-törvény) és a társasági adóról szóló törvényt (tao-törvény) is.

A gazdálkodó egység és a munkavállalója/ügyvezetője/tagja között létrejött kölcsönszerződés kétféle lehet.

» adómentes,

» nem adómentes.

Az adómentes kölcsön nem tárgya a jelen cikknek, de ide tartoznak a lakásvásárlásra, -építésre, -bővítésre, -felújításra, akadálymentesítésre igényelt kölcsönök (szja törvény 1. sz. melléklet 2. pont). Ezeknél van például olyan feltétel, hogy a lakáscélú hitel összege a folyósítás évét megelőző négy évben összesen ne haladja meg a 10 millió forintot.

Szerezzen ismereteket a NAV-ellenőrzések főbb szabályairól, az adóellenőrzés és hatósági eljárások során szerzett gyakorlati tapasztalatokról az Adózóna előadóival!

Az Adózóna személyi jövedelemadóval kapcsolatos további írásait ITT, társasági adóval kapcsolatos cikkeinket ITT olvashatja el.

A nem adómentes kölcsön viszont szigorúbb feltételekhez kötött. Már a felvétel során számos pontot meg kell vizsgálni.

Az szja-törvény 72. § (1) bekezdés kimondja, hogy ha a kölcsön kifizetőtől származik, akkor a magánszeméllyel szemben felszámított kamatnak el kell érnie a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt értékét, feltéve, hogy ha bizonyítja azt, hogy a szokásos piaci kamat ettől alacsonyabb.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket a többi tudnivalóért!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Gyüre Ferenc

A cikkbeli példa valóban fordítva lett levezetve, melynek figyelemfelhívását köszönöm szépen! Igyekszem korrigáltatni!

realterdik

"Ha a szokásos piaci feltételekkel elérhető kölcsönök kamata 13%, akkor a különbözet 1,25%, amelyre vonatkozóan meg kell állapítani a kamatkedvezményt, és a kifizetőnek azt be kell vallania és meg kell fizetnie az arra eső adókat."

A példa beli esetben nem kell megállapítani semmit, mivel a kifizető megkapja a jegybanki alapkamat+5% kamatot. Akkor van relevanciája a piaci kamatnak, ha a felek a a jegybanki alapkamat+5% kamattól alacsonyabb "piaci" kamatban állapodnak meg - és ezt kell bizonyítani, hogy valóban ennyi a más magánszemélyek által a piacon egyenlő körülmények között hozzáférhető kölcsön piaci kamata: "- ha a kifizető bizonyítja, hogy a szokásos piaci kamat ennél alacsonyabb, akkor a szokásos piaci kamattal -"

Akkor ez a kamat felváltja a jegybanki alapkamat+5% - ot és ehhez kell viszonyítani a kifizető által nyújtott kölcsön kifizetőt megillető kamatát.

Taxpert

A cikk hibás. A jogszabály nem ezt írja, ha a kamat eléri a jegybanki alapkamat +5%-ot akkor nincs bizonyítási teher, nem kell vizsgálni a szokásos piaci kamatot. Ha a szokásos piaci kamat alacsonyabb mint az alapkamat +5% és ezt a kifizető alá tudja támasztani, akkor akár ezt is alkalmazhatják a felek anélkül, hogy kamatkedvezményből származó jövedelem keletkezne.

72. § *  (1) Kamatkedvezményből származó jövedelem a kifizető magánszeméllyel szemben fennálló követelésére a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt összegével - ha a kifizető bizonyítja, hogy a szokásos piaci kamat ennél alacsonyabb, akkor a szokásos piaci kamattal - kiszámított kamatnak az a része, amely meghaladja az e követelés révén a kifizetőt megillető kamatot (kamatkedvezmény).

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink