adozona.hu
Pórul járt vállalkozók – hátrányos szerződések a számvitelben
//test-adozona.hu/szamvitel/A_porul_jart_vallalkozo_esete_a_celtartalek_GFSQRV
Pórul járt vállalkozók – hátrányos szerződések a számvitelben
Az üzleti év zárása és ezzel összefüggésben a céltartalékképzés kapcsán a vállalkozóknak vizsgálniuk kell, hogy van-e olyan szerződésük, amely hátrányossá vált. Az alábbiakban néhány, ennek során mérlegelendő kérdésre világítunk rá.
A szerződést, ahogy eddig is, fix áron kötötték, azzal, hogy a költségek növekedése esetén az eltérést a megrendelő nem vállalja át. Ha a cég felmondja a szerződést, akkor ennek jogkövetkezménye 60 millió forintot jelent. Ezt ugyancsak 2022-ben kellene kifizetni.
Ugyanakkor, a megrendelő a Kovács és Fiai Kft. megalakulásától kezdve a cég üzleti partnere, eddig minden közös ügyletüket mindkét fél teljes megelégedésével zárták. Sőt, e megrendelőjének számos új üzleti kapcsolatot köszönhet a társaság, így nem szeretnék elveszíteni, annál is inkább, mert az érintett cég egyfajta „véleményvezér” a piacon, és sokat árthatna a Kovács és Fiai Kft. üzleti hírnevének a velük való „háborúskodás”.
Vajon hogyan dönt az ügyben Kovács úr, és milyen összegben kell majd céltartalékot képeznie a 2021. évre a vállalkozásnak?
Mielőtt a kérdést megválaszolnánk, gondoljuk át, mit is kell a számviteli törvény tükrében átgondolnunk ebben, és az ehhez hasonló esetekben!
A gyakorlatban előfordulhat olyan helyzet, amikor egy szerződés a gazdálkodó számára kedvezőtlenné (hátrányossá) válik a körülmények változása miatt. Az e körbe tartozó esetekben a szerződés alapján történő kötelezettségvállalások teljesítésével kapcsolatos elkerülhetetlen költségek meghaladják a szerződés alapján várhatóan befolyó gazdasági hasznokat. Ilyen ügyletek lehetnek például olyan szállítási szerződések, amelyeket a cég a koronavírus-járvány miatt nem képes teljesíteni.
De ilyen eset lehet az is, ha a szerződést előre meghatározott, rögzített áron kell teljesíteni, de a beszerzési árak, a költségek növekedése miatt ez a későbbiekben várhatóan veszteséget fog okozni. A gazdálkodó dönthet úgy, hogy fenntartja a veszteséges szerződést, vagy pedig viseli a szerződés felmondásából származó jogkövetkezményeket.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen eltérő pénzügyi következményei vannak a két lehetőségnek!
Hozzászólások (0)