hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

2020. évi osztalékelőleg: mikor lehet közbenső mérleg alapján fizetni?

  • adozona.hu
1

Megteheti-e egy kft., hogy 2020. februári közbenső mérleg alapján osztalékelőleget fizessen a tagjainak? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: egy kft. 2020. 02.10-ei közbenső mérleg alapján osztalékelőleget fizet tagjainak, melyet a 2008-02 járulékbevallásban szerepeltet, az szja levonása és átutalása megtörtént a NAV felé. A 2019. évi eredmény 8,5 millió, és eredménytartalékban van 12,5 millió, osztalékelőlegnek 16 milliót vettek fel. Kérdésem, hogy mikor mit kell könyvelni és hol kell szerepeltetni?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) előírása szerint az osztalékelőleg fizetését közbenső mérleggel kell megalapozni.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) előírása szerint a közbenső mérleget – a vállalkozó által meghatározott fordulónapra vonatkozóan – a legutolsó beszámolóval lezárt üzleti év mérlegfordulónapját követő nap és a közbenső mérleg fordulónapja közötti időszak gazdasági eseményeinek figyelembevételével kell elkészíteni. A Szt. szerint osztalékelőlegként csak akkor fizethető ki a közbenső mérlegben kimutatott adózott eredménnyel kiegészített eredménytartalék, ha a lekötött tartalékkal, továbbá a pozitív értékelési tartalékkal csökkentett – a közbenső mérlegben kimutatott – saját tőke összege az osztalékelőleg megállapított összegének figyelembevételével sem csökken a jegyzett tőke összege alá.

Ezen előírások alapján tehát osztalékelőleg a lezárt üzleti év fordulónapja és a közbenső mérlegben megjelölt fordulónap közötti időszakra készített közbenső mérleg alapján fizethető. Ebből következően 2019. évi osztalékelőleg legfeljebb olyan közbenső mérleg alapján fizethető, amelynek fordulónapja – naptári évvel azonos üzleti év esetén – 2019. december 31-e. A 2020. 02. 10. fordulónappal 2019. évi osztalékelőlegről tehát nem lehet dönteni.

A HVG Adó 2020 különszámában szakértői kommentárokkal, példákkal és törvényekkel segítjük az eligazodást a többször módosított adózási jogszabályokban.

Az osztalékelőleg kifizetése 2020. 02. 10. fordulónapra készített közbenső mérleg alapján csak akkor jogszerű, ha a 2019. évi beszámoló elfogadása ezt megelőzően megtörtént. Ekkor a kifizetett összeg 2020. évi osztalékelőlegnek minősül, és 2020. évben tagokkal szembeni követelésként kell könyvelni, és a 2020. évi beszámolóban is követelésként kell kimutatni.

Ha viszont az említettek egyike sem áll fenn, akkor a kifizetés nem jogszerű, az nem minősülhet sem 2019. évi, sem 2020. évi osztalékelőlegnek. Van ugyan olyan álláspont (Számviteli Levelek 404. szám, 7903. kérdés), mely szerint a kifizetés a kifizetés évi (itt ez a 2020. év) várható osztalék terhére történhetett, és azt a kifizetés évi beszámolóban megállapításra, jóváhagyásra kerülő osztalékba kell majd számításba venni. Ezen álláspont sem jelenti azonban azt, hogy a kifizetés jogszerű, mivel azt nem alapozta meg jogszerűen elkészített közbenső mérleg.

[Ptk. 3:186. §, 3:263. §, Szt. 21. § (1) bekezdés, 39. § (4) bekezdés]

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Minden tiszteletem a szakértő asszonyé, de majd akkor tessék kötni a 2020.02.10-i osztalékkifizetést a 2019-es beszámoló elfogadásához, ha erről van jogszabályi előírás (de nem is lehetne ilyen törvényi szakasz). Ha a közbenső mérleg hitelesen és valós kép részeként kimutatja az eredményt és a szabad eredménytartalékot 2020.02.10-én, akkor az osztalékfizetés korlátozásának nincs helye!

A "nem jogszerű" kifejezésekkel való fenyegetőzés se helyes. Ha valamilyen adóhatósági konspiráció eredményeképpen megtámadná a NAV a fentiek szerint teljesen jogszerű osztalékelőleget, akkor is legfeljebb a tulajdonosok számára adott kölcsönnek minősíthetik azt át - ha az adózó nem viszi végig, az Alkotmánybíróságig és az Európai Unió Bíróságáig bezárólag a jogorvoslatot.

Az átminősített osztalékelőleg 16 milliós összege alapján a kölcsön kötelező kamata 16m*(MNB+5%)= 944eFt. Ez február 10 utáni beszámoló elfogadás esetén valamennyivel több lenne, ha a 2020-as év számviteli beszámolójában 2021 tavaszán állapítanák meg az osztalékelőleget elérő, vagy meghaladó osztalékot (Szja tv. 72.§). A 944eFt nyereségadó hatása minimális, mintegy 85eFt lenne, 9% társasági adó mellett.

Egyébként az Alaptörvény szerinti tulajdonhoz való joggal amúgy is hadilábon áll a számviteli törvény, vagy nem engedi a vállalkozás saját vagyonához hozzá a tulajdonost, vagy egyenesen kötelezi, hogy szándéka ellenére azt költse el (lásd tőketartalék kivonhatóságának korlátai és jegyzett tőke leszállítása esetén a "kötelező" osztalék). A számviteli törvény ezen hiányosságaira és hibáira évtizedekkel ezelőtt felhívtam a figyelmet. Amikor ezt (is) kifogásoltam, akkor egész véletlenül kitettek az Országos Számviteli Bizottságból. Így megy ez.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink