hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ki viseli a szabadság nem megfelelő nyilvántartásának következményeit?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A munkaidő-nyilvántartás vezetése, benne a szabadság nyilvántartása a munkáltató alapvető kötelezettsége. Habár ezen kötelezettség elmulasztásának következménye perben, bizonyítás útján mérsékelhető, a bizonyítás sikertelenségének a következménye mindenképpen a munkáltatóra hárul. Cikkünkben az e tárgyban született friss bírósági döntést (BH2023.75.) mutatjuk be.

Nem volt sem belső szabályozás, sem megfelelő dokumentáció

A felperes munkavállalónak gazdasági vezetőként feladatát képezte a szabadság nyilvántartása. A kiadott szabadságnapokat a jelenléti ívek alapján havonta rögzítette a bérszámfejtő programban, s az éves szabadságnapok számát, továbbá az előző évről áthozott szabadságnapokat is jelezte a MÁK felé, illetve rögzítette a bérszámfejtő programban. A felek a közöttük fennálló közalkalmazotti jogviszonyt később közös megegyezéssel megszüntették. Míg a munkáltató a munkavállaló számára 48 munkanap szabadságot váltott meg, a munkavállaló 10 évre visszamenőlegesen 133 munkanap megváltását követelte. A nézeteltérésből így munkaügyi per is lett. A munkáltatónál egyebekben nem volt a szabadság kiadásával kapcsolatos belső szabályozás, a szabadság kiadását pedig külön nem dokumentálták.

Ezt írja elő az Mt. a munkaidő-nyilvántartás vezetésével összefüggésben

A munkáltató kötelezettsége, hogy nyilvántartsa a munkavállaló rendes és rendkívüli munkaidejének kezdő és befejező időpontját és tartamát, készenlétének kezdő és befejező időpontját és tartamát, illetve szabadságának tartamát, a hosszabb teljes munkaidőben történő foglalkoztatásra vonatkozó megállapodásokat, a hosszabb teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalókkal kötött, a napi és heti beosztás szerinti munkaidő mértékének megemelésére vonatkozó megállapodásokat, a légi, vízi, közúti, vasúti, közlekedésben dolgozó, a törvényben meghatározott munkavállalókkal kötött, a napi és heti beosztás szerinti munkaidő mértékének megemelésére vonatkozó megállapodásokat, továbbá az önként vállalt túlmunkára vonatkozó megállapodásokat.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, melyből megismerheti az Mt. munkaidő-nyilvántartásra vonatkozó előírásait, továbbá a Kúria álláspontját ebben a témakörben.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink