hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadság megszakítása, időpontjának módosítása

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkavállaló alapvető joga a rendszeres fizetett szabadság, melynek célja a pihenés, szellemi és fizikai feltöltődés, a regenerálódás biztosítása. Ez a munkáltatónak is érdeke. Felmerülhet azonban, hogy szükség van az éppen szabadságon lévő munkavállaló munkájára. Milyen jogai vannak a munkáltatónak? Milyen feltételek mellett módosítható a kiadás időpontja? Mikor hívható vissza a munkavállaló a már megkezdett szabadságról?

A munkáltató két esetben módosíthatja a szabadság kiadásának közölt időpontját, vagy szakíthatja meg a megkezdett szabadságot: kivételesen fontos gazdasági érdekből, vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén (a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 123. § (5) bekezdés).

A törvény ugyanis e tényállások fogalmát nem adja meg, így azt, hogy ezek a feltételek teljesülnek-e, mindig az adott konkrét körülmények döntik el. Az egyértelmű, hogy az ezeket megalapozó eseteknek függetlennek kell lenniük a közvetlen munkaszervezés szempontjaitól, továbbá jelentős mértékben kell akadályozzák a szabadság tervezett időpontban történő kiadását.

Ez azt jelenti, ha például a munkáltató sajátos működéséből adódóan tudja, hogy nyaranta csúcsidőszak van, vagy emelkedik a megrendelések száma, erre nem hivatkozhat súlyos okként, hiszen ez előre látható és tervezhető körülmény volt. Az üzletek vevőforgalma különösen megnő a karácsonyi ünnepeket megelőzően. Mégsem teheti meg a munkáltató fontos gazdasági érdekre hivatkozással, hogy a szabadságon lévő eladó munkavállalót visszahívja a megnövekedett igényre tekintettel. A forgalomnövekedés fenntartása ugyanis nem minősül kivételesen fontos gazdasági érdeknek.

A problémát megfelelő munkaszervezéssel, jól átgondolt munkaidő-beosztással lehet kezelni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mikor szakíthatja meg jogszerűen a munkáltató a munkavállaló szabadságát, milyen esetekben kell a munkavállalónak rendelkezésre állnia, továbbá megismerheti, köteles-e a munkáltató megtéríteni a munkavállalónak a szabadságmegszakítással okozott kárt.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink