adozona.hu
Szabadság megszakítása, időpontjának módosítása
//test-adozona.hu/munkajog/szabadsag_munka_modosit_megszakit_K0N7G1
Szabadság megszakítása, időpontjának módosítása
A munkavállaló alapvető joga a rendszeres fizetett szabadság, melynek célja a pihenés, szellemi és fizikai feltöltődés, a regenerálódás biztosítása. Ez a munkáltatónak is érdeke. Felmerülhet azonban, hogy szükség van az éppen szabadságon lévő munkavállaló munkájára. Milyen jogai vannak a munkáltatónak? Milyen feltételek mellett módosítható a kiadás időpontja? Mikor hívható vissza a munkavállaló a már megkezdett szabadságról?
A munkáltató két esetben módosíthatja a szabadság kiadásának közölt időpontját, vagy szakíthatja meg a megkezdett szabadságot: kivételesen fontos gazdasági érdekből, vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén (a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 123. § (5) bekezdés).
A törvény ugyanis e tényállások fogalmát nem adja meg, így azt, hogy ezek a feltételek teljesülnek-e, mindig az adott konkrét körülmények döntik el. Az egyértelmű, hogy az ezeket megalapozó eseteknek függetlennek kell lenniük a közvetlen munkaszervezés szempontjaitól, továbbá jelentős mértékben kell akadályozzák a szabadság tervezett időpontban történő kiadását.
Ez azt jelenti, ha például a munkáltató sajátos működéséből adódóan tudja, hogy nyaranta csúcsidőszak van, vagy emelkedik a megrendelések száma, erre nem hivatkozhat súlyos okként, hiszen ez előre látható és tervezhető körülmény volt. Az üzletek vevőforgalma különösen megnő a karácsonyi ünnepeket megelőzően. Mégsem teheti meg a munkáltató fontos gazdasági érdekre hivatkozással, hogy a szabadságon lévő eladó munkavállalót visszahívja a megnövekedett igényre tekintettel. A forgalomnövekedés fenntartása ugyanis nem minősül kivételesen fontos gazdasági érdeknek.
A problémát megfelelő munkaszervezéssel, jól átgondolt munkaidő-beosztással lehet kezelni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mikor szakíthatja meg jogszerűen a munkáltató a munkavállaló szabadságát, milyen esetekben kell a munkavállalónak rendelkezésre állnia, továbbá megismerheti, köteles-e a munkáltató megtéríteni a munkavállalónak a szabadságmegszakítással okozott kárt.
Hozzászólások (0)