adozona.hu
Szabadságok kiadása – milyen buktatókkal szembesülhet a munkáltató?
//test-adozona.hu/munkajog/nyar_szabadsag_kiadasa_fobb_kerdesek_ZZVTHF
Szabadságok kiadása – milyen buktatókkal szembesülhet a munkáltató?
Nyakunkon a nyári szabadságok kiadásának fő időszaka, így érdemes összegezni azokat a buktatókat, melyek miatt a felügyelet bírságot is kiszabhat. Cikkünkben az egyes hibákat és a megoldási javaslatokat mutatjuk be.
Kevesebb vagy több éves szabadság kiadása
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 123. § (1) bekezdése szerint a szabadságot – az apasági szabadságot és a szülői szabadságot kivéve – az esedékességének évében kell kiadni. Előfordul azonban az, hogy a munkáltató működéséből eredő vagy a munkavállaló személyében rejlő okból a szabadság kiadása az adott évben nem lehetséges.
Ez abban az esetben menthető, amennyiben erre az Mt. felhatalmazza a munkáltatót. Ilyen felhatalmazásról a következő esetekben beszélhetünk:
- A szabadságot, ha a munkaviszony október elsején vagy azt követően kezdődött, a munkáltató az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.
- A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az adott évben kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.
- Az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni ugyanakkor a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot.
- Emellett kollektív szerződés rendelkezése esetén a munkáltató a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.
- Végül az életkori pótszabadság legfeljebb 10 munkanapját a munkáltató – a felek naptári évre kötött megállapodása alapján – az esedékesség évét követő év végéig adja ki.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, melyből megismerheti, milyen további fő eseteket érdemes szem előtt tartani a szabadság kiadása során.
Hozzászólások (0)