adozona.hu
Felmondhat-e a munkáltató annak a munkavállalónak, aki munkakörét egészségi ok miatt nem tudja ellátni?
//test-adozona.hu/munkajog/felmonds_egeszseg_tappenz_TWVKFM
Felmondhat-e a munkáltató annak a munkavállalónak, aki munkakörét egészségi ok miatt nem tudja ellátni?
Felmondhat-e a munkavállaló alkalmazottjának, ha a munkavállaló épp táppénzről tér vissza, de munkakörét egészségi okok miatt ezt követően sem tudja ellátni? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Ügyfelem szeretne felmondani majdnem egy éve táppénzen lévő munkavállalójának. 2023.12.05-én lejár a táppénzjogosultsága, de ezt követően sem fogja tudni ellátni a munkakörét, rehabilitációra fog menni. Mi az a hivatalos forma, ami módon fel lehet neki mondani (postán, személyesen stb.), illetve leghamarabb mikor kezdődhet a felmondási idő? A munkában eltöltött évek alapján jár még neki két havi végkielégítés, illetve plusz 15 nap felmondási idő, amit természetesen ki lesz neki fizetve.
Tartson velünk online rendezvényünkön! Foglalkoztatás 2024: munkajogi, munkavédelmi változások – webinárium |
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Kiindulópont, hogy valaki lehet keresőképtelen akkor is, ha már nem jogosult táppénzre. A munkáltatónak pedig ezt kell néznie: keresőképes vagy sem, és nem azt, hogy kap-e bármilyen ellátást.
Ha keresőképtelen, akkor fizetnie kell a munkavállalónak maga után az egészségügyi szolgáltatási járulékot. A munkáltatónak pedig várnia kell, hogy keresőképessé nyilvánítsa az orvos.
Amennyiben pedig keresőképes, abban az esetben a munkáltató köteles foglalkozás-egészségügyi vizsgálatra küldeni a munkavállalót (azaz, azt, hogy el tudja-e látni a munkakörét, az üzemorvos dönti el).
Ha ennek eredménye szerint alkalmas a munkaköri feladatai ellátására, abban az esetben az esetleges bérfejlesztés mellett foglalkoztatnia kell a munkaszerződésének megfelelő tartalommal (felmondási ok ekkor is felmerülhet természetesen, például létszámcsökkentés, később nem megfelelő munkavégzés stb.).
Ha pedig nem alkalmas a minősítés, abban az esetben megnyílik a munkáltató előtt a felmondás joga egészségügyi alkalmatlanság jogcímén. Ugyanakkor erre már nem köteles a 2023. január 1-je óta hatályos szabályok szerint. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 55. § (1) bekezdése értelmében ugyanis a munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól a keresőképtelensége időtartamára, vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való alkalmatlansága esetén annak időtartamára. Ekkor díjazás sem jár részére. Ez amolyan csiki-csuki helyzet, mert a munkaviszony fennmarad, a munkavállaló nem tud dolgozni, a munkáltató nem tudja foglalkoztatni, de egyik fél sem lép.
Az Adózóna korábbi írásait munkajog témakörben ITT olvashatja el! |
A felmondás közölhető mind postai úton tértivevényes levél útján, mind személyesen. A felmondási idő a felmondás közlését követő napon kezdődik. Kivétel: a betegség miatti keresőképtelenség, mely esetben a betegszabadság lejártát követő egy év elteltét követő napon kezdődik.
A felmondásnak természetesen nemcsak az egészségügyi alkalmatlanság lehet az oka. Ha időközben például a munkáltató létszámcsökkentést hajtott végre, netán megszüntette a munkakört, az is jogszerű indok lesz, mely máris közölhető a munkavállalóval.
A rehabilitációs folyamat indulhat a fentiektől függetlenül, nem munkáltatói kompetencia. Jelentősége ott van, hogy a munkáltató a rehabilitációs ellátásban vagy rehabilitációs járadékban részesülő munkavállaló munkaviszonyát a munkavállaló egészségi okkal összefüggő képességével indokolt felmondással akkor szüntetheti meg, ha a munkavállaló eredeti munkakörében nem foglalkoztatható tovább és a munkavállaló számára állapotának egészségi szempontból megfelelő munkakört nem tud felajánlani, vagy a munkavállaló a felajánlott munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el.
Hozzászólások (0)