adozona.hu
A nap kérdése: ki kezelheti a pénztárgépet?
//test-adozona.hu/munkajog/a_nap_kerdese_penztargep_vegzettseg_47GMHU
A nap kérdése: ki kezelheti a pénztárgépet?
Van-e előírás arra vonatkozóan, hogy a pénztárgép kezeléséhez szükséges valamilyen végzettség? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: szeretném megtudni, hogy önmagában a pénztárgép kezeléséhez van-e szükség valamilyen végzetségre? Például egy horgászboltban ki dolgozhat és ki kezelheti a pénztárgépet? Értelmezésem szerint az NFGM rendeletben ez a sportszer-értékesítéshez tartozik és kell hozzá boltvezetői végzettség. Ha viszont a vállalkozás tulajdonosának nincs ilyen végzettsége, de van egy boltvezető alkalmazottja, akkor a pénztárgépet csak az alkalmazott kezelheti, vagy a vállalkozó is!? De ha olyan tevékenységről lenne szó, ami nem kötött végzettséghez, például ruházati boltban? Akkor a pénztárgépet bárki használhatja?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről, valamint egyes műszaki szabályozási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 34/2021. ITM rendelet 1. mellékletét kell megvizsgálni. 2021. szeptember 1. napjától ugyanis ez az ITM rendelet lényegesen módosította azt, hogy mely munkakörök betöltése, tevékenységek végzése van képesítéshez kötve.
Számos esetben megszűnt a képesítési követelmény, így például az élelmiszerértékesítés, hús-, hentesáru- és halértékesítés, étrendkiegészítők és gyógynövények értékesítése, kozmetikai termék és háztartási-vegyi cikk értékesítése, jármű és járműalkatrész értékesítése, kertészeti cikk értékesítése, gépek, gépi berendezések, épületgépészeti berendezések és villamossági cikkek értékesítése, építőanyagok értékesítése, gázpalack-értékesítése, sportszer és játék értékesítése, óra és ékszer értékesítése, fotócikk-értékesítése, optikai cikkek értékesítése, kedvtelésből tartott állatok és állateledel értékesítése, zálogházi és aukciós tevékenység, régiségek és műtárgyak értékesítése, hulladékkereskedelem esetén.
A rendelet szerint az 1. mellékletben meghatározott önálló tevékenységek az 1. mellékletben foglalt táblázat B vagy D oszlopában szereplő képesítéssel végezhetők. Két kör kivétel létezik: – az 1. mellékletben szereplő tevékenységek esetén az 1. mellékletben foglalt táblázat B oszlopában szereplő választható szakma, részszakma, szakképesítés, egyéb képesítés helyett elfogadható a táblázat E oszlopában szereplő, a szakiránynak megfelelő más szakma, szakképesítés vagy magasabb szintű szakirányú végzettség, képesítés is. Az 1. mellékletben foglalt táblázat B oszlopában szereplő részszakma gyakorlója a részszakma keretében ellátható tevékenységi körében jogosult a szabályozott tevékenység végzésére – a főszabály nem alkalmazandó a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvény szerint az 1. mellékletben meghatározott tevékenységet folytató, a szabad szolgáltatásnyújtás jogával rendelkező szolgáltatókra, akik szakmájukat a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló törvény rendelkezéseire figyelemmel határon átnyúló szolgáltatásnyújtás keretében kívánják gyakorolni.
Lényeges továbbá, hogy nem önálló tevékenység végzése esetében a tevékenységvégzés szakmai felügyeletét az önálló tevékenység végzésére jogosító szakmával, képesítéssel vagy végzettséggel rendelkező személy biztosítja.
A fentiekből következően álláspontom szerint nincs szükség külön végzettségre önmagában a pénztárgép kezeléséhez, azt bárki, így a tulajdonos is kezelheti.
Hozzászólások (0)