hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ügyeljen a munkaidőkeret helyes alkalmazására! Bírságol a hatóság

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság folyamatosan ellenőrzi a munka- és pihenőidőre vonatkozó rendelkezések betartását, és annak keretében a munkaidőkeret, azaz az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szabályainak megfelelő alkalmazását. Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat, hogyan kerülhetik el a munkáltatók a büntetéseket.

A munkaidőkeret létesítésének szabályai

A munkavállaló vagy általános munkarendben vagy munkaidőkeretben (egyenlőtlen munkaidő-beosztásban) dolgozhat, más jogi lehetőség nincs. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 97. paragrafusának (2) bekezdése szerint általános munkarendről akkor beszélünk, ha a munkáltató a munkaidőt heti öt napra, hétfőtől péntekig osztja be. Mivel csak ez az eset minősül általános munkarendnek, így nincs annak jelentősége, hogy az Mt. 105. paragrafusa szerint a heti pihenőnapok egyenlőtlenül is beoszthatók, mivel ez nem az általános munkarendre vonatkozó szabály.

Minden ettől, azaz hétfőtől péntekig tartótól eltérő munkaidő-beosztás kizárólag egyenlőtlen munkarendben történhet. A munkaidő ugyanis csak munkaidőkeret vagy elszámolási időszak alkalmazása esetén osztható be egyenlőtlenül. Egyenlőtlen a munkaidő-beosztás, ha a munkáltató a munkaidőt a napi munkaidőtől, a heti pihenőnapot a 105. paragrafus (1) bekezdésétől, a heti pihenőidőt a 106. paragrafus (1) bekezdésétől eltérően osztja be.

Ha tehát munkaidőkeretben foglalkoztatná a dolgozóit a munkáltató, első lépésben a keret hosszáról kell döntenie. A munkaidőkeret tartama legfeljebb négy hónap vagy tizenhat hét lehet, kivéve a megszakítás nélküli, a több műszakos, valamint az idényjellegű tevékenység keretében, a készenléti jellegű, továbbá a 135. paragrafus (4) bekezdésében meghatározott utazó munkavállaló munkakörben foglalkoztatott munkavállalók esetében, akiknél a munkaidőkeret tartama hat hónap vagy huszonhat hét is lehet. Kollektív szerződés megkötése esetén legfeljebb harminchat hónapra növelhető a munkaidőkeret tartama, abban az esetben, ha azt objektív, műszaki vagy munkaszervezéssel kapcsolatos okok indokolják. A munkaidőkeretben teljesíthető munkaidő tartamát pedig úgy kell meghatározni, hogy rendes munkaidőben pontosan ugyanannyi munkaidőt lehessen beosztani, mint általános munkarendben!

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük az érvénytelen munkaidőkeret eseteit, illetve az ilyen formában foglalkoztatott dolgozókat megillető munkabér fizetésére vonatkozó főbb szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink