hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadság, visszahívás munkára, nyári leállás a cégnél

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Egyre többen töltik jól megérdemelt szabadságukat, ami miatt a munkáltatóknak nehezebb megszervezni tevékenységüket, ezért nem ritka, hogy módosítják a szabadság kiadásának már közölt időpontját, vagy éppen visszahívják a munkavállalót a nyaralásból. Milyen következményekkel kell ilyen esetben számolni? Milyen módon érdemes kezelni a nyári leállást? Mi történik, ha a nyaralás alatt megbetegszik a munkavállaló?

A gyakorlatban legtöbbször lehetőséget adnak a munkáltatók a munkavállalóknak, hogy maguk oszthassák be egymás között, ki, mikor megy szabadságra. Azt azonban lényeges tudni, hogy a szabadság kiadása a munkáltatónak joga és egyben kötelessége is, azt nem a dolgozó veszi ki. Így nem hivatkozhat arra a munkáltató, hogy azért maradt még bent szabadság decemberben is, mert a munkavállaló nem vette azt ki.

Ugyanakkor a munkavállaló is rendelkezik szabadsága egy részével: évente hét munkanapot legfeljebb két részletben, a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni, kivéve ez alól a munkaviszony első három hónapját.  A munkavállalónak az erre irányuló igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie, a munkáltató pedig a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal köteles közölni. Ennek megfelelően annak sincs akadálya, hogy a munkáltató a próbaidő alatt adjon ki szabadságot a munkavállaló részére.

Az is előfordulhat, hogy a munkáltató úgy dönt, egyetlen nap szabadságot sem kíván kiadni júniustól augusztus végéig, lévén, hogy a törvény is csak azt tartalmazza, a szabadságot a tárgyévben kell kiadni. Alapvetően meg lehet ezt tenni, de tudni kell, hogy a szabadság kiadásának munkáltatót megillető jogosultsága nem korlátlan, mivel a munkavállalót előzetesen meg kell hallgatni, figyelemmel kell lenni a méltányos mérlegelés alapelvére és a munkavállalót hét napra is. Ezen rendelkezéseket nem lehet csupán formaságnak tekinteni.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, milyen szabályok érvényesek például szabadság alatti megbetegedés, a szabadság megszakítása a cég leállása esetén!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink