adozona.hu
Szabadság, visszahívás munkára, nyári leállás a cégnél
//test-adozona.hu/munkajog/Szabadsag_visszahivas_munkara_nyari_leallas_8BU2NU
Szabadság, visszahívás munkára, nyári leállás a cégnél
Egyre többen töltik jól megérdemelt szabadságukat, ami miatt a munkáltatóknak nehezebb megszervezni tevékenységüket, ezért nem ritka, hogy módosítják a szabadság kiadásának már közölt időpontját, vagy éppen visszahívják a munkavállalót a nyaralásból. Milyen következményekkel kell ilyen esetben számolni? Milyen módon érdemes kezelni a nyári leállást? Mi történik, ha a nyaralás alatt megbetegszik a munkavállaló?
A gyakorlatban legtöbbször lehetőséget adnak a munkáltatók a munkavállalóknak, hogy maguk oszthassák be egymás között, ki, mikor megy szabadságra. Azt azonban lényeges tudni, hogy a szabadság kiadása a munkáltatónak joga és egyben kötelessége is, azt nem a dolgozó veszi ki. Így nem hivatkozhat arra a munkáltató, hogy azért maradt még bent szabadság decemberben is, mert a munkavállaló nem vette azt ki.
Ugyanakkor a munkavállaló is rendelkezik szabadsága egy részével: évente hét munkanapot legfeljebb két részletben, a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni, kivéve ez alól a munkaviszony első három hónapját. A munkavállalónak az erre irányuló igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie, a munkáltató pedig a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal köteles közölni. Ennek megfelelően annak sincs akadálya, hogy a munkáltató a próbaidő alatt adjon ki szabadságot a munkavállaló részére.
Az is előfordulhat, hogy a munkáltató úgy dönt, egyetlen nap szabadságot sem kíván kiadni júniustól augusztus végéig, lévén, hogy a törvény is csak azt tartalmazza, a szabadságot a tárgyévben kell kiadni. Alapvetően meg lehet ezt tenni, de tudni kell, hogy a szabadság kiadásának munkáltatót megillető jogosultsága nem korlátlan, mivel a munkavállalót előzetesen meg kell hallgatni, figyelemmel kell lenni a méltányos mérlegelés alapelvére és a munkavállalót hét napra is. Ezen rendelkezéseket nem lehet csupán formaságnak tekinteni.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, milyen szabályok érvényesek például szabadság alatti megbetegedés, a szabadság megszakítása a cég leállása esetén!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)