hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadság nyilvántartása és kiadása: válaszok a leggyakoribb kérdésekre

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Számos könnyítési lehetőséget vezetett be az új munka törvénykönyve (Mt.), mellyel a munkáltatók rugalmas munkaerőigényét kívánja kielégíteni, illetve mozgásterüket kívánja szélesíteni. Az egyik ilyen terület, ahol ez érezhető, a szabadság nyilvántartása és kiadása. A szabályrendszer értelmezése ugyanakkor a gyakorlatban számos munkáltató számára nehézséget jelent. Erre tekintettel vesszük végig a leggyakoribb kérdéseket és az Mt. alapján azokra adható válaszokat.

Mit kezdjünk a szabadnappal?

A szabadságot a munka törvénykönyve 124. paragrafusa alapján a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni. Ez tehát olyan szabály, amelytől eltérni nem lehet. Nem lehet jogszerűen a nap egyik részében szabadságon a munkavállaló úgy, hogy a másik részében dolgozik.

Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén azonban további gyakorlati problémák adódhatnak, melyekre mindenképpen találni kellett valamiféle választ. A munkavállaló ilyenkor ugyanis nem csupán eltérő mennyiségű munkaidőt dolgozhat az egyes munkanapokon, hanem az is előfordulhat, hogy más napokon – akár hét közben – munkát sem végez. Ilyenkor jelent problémát az, hogy a munkáltató mely napokra adhatja ki a szabadságot.

Sokan tévesen úgy értelmezik a törvényt, hogy a szabadságot csupán arra a napra lehet kiadni, amikor a munkavállaló munkavégzésre lenne beosztva, de ez nem így van. Az Mt. ugyanis akképpen rendelkezik, hogy a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot. Ennek megfelelően a szabadnap is munkanapnak számít, és arra szabadság adható ki.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mikor tudunk szabadságot órásítani, mi történik, ha a napi munkaidő év közben változik, egyszerűsített foglalkoztatás esetén jár-e szabadság, s mi a helyzet iskolaszövetkezeti foglalkoztatás esetén?

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink