hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadság kiszámítása óraszámemelés esetén

  • adozona.hu

Emelkedett a részmunkaidőben foglalkoztatott heti óraszáma, hogyan kell kiadni részére a szabadságot? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Munkavállalónk heti 10 órában volt bejelentve, november 1-jétől heti 30 órára emeljük az óraszámát. Október 31-éig maradt bent neki 22 nap szabadsága, amit nem tudjuk, hogyan kell kiadni. Ha november 1-jétől veszi ki, amikor már napi 6 órás a munkaviszonya, akkor is 22 napot kell neki kiadni. Ha órában tartottuk volna nyilván, és adtuk volna ki a szabadságait, akkor október 31-éig 44 óra szabadsága maradt volna, és most 7 napot kell neki kiadnunk? Hogyan kell ezt helyesen intézni? Melyek az ide vonatkozó jogszabályok? – kérdezte olvasónk.

A munkajog alapelve – amit számos bírósági határozat is megerősít –, hogy a munkaidő rész- vagy teljes munkaidős jellege a szabadság napjainak a számára nincs kihatással. Amire kihatással van, az a távolléti díj számítása, ami a szabadság napjaira jár a munka törvénykönyve (Mt.) 146. paragrafus (3) bekezdése alapján.

Az Mt. 124. paragrafusa alapján a munkáltatót választás illeti meg a tekintetben, hogy a szabadságot munkaidőkeretben miként kívánja nyilvántartani. A kiadásra vonatkozóan viszont már nem ilyen rugalmas a szabályozás, hiszen azt órásítás esetén is munkanapban kell megállapítani. A választási lehetőség azonban csupán az éves szabadság első kiadásáig áll fenn, választás hiányában nem lehet a szabadság órában történő nyilvántartására áttérni.

Amennyiben eddig is órásították volna a szabadságot, abban az esetben a fennálló időt az emelt óraszámmal kell beszorozni (22x6 óra), és ebből kell az Mt. 124. paragrafusának (3) bekezdése alapján az adott napra eső munkaidő-beosztás szerinti munkaidőket levonni.

Amennyiben most 7 (munka)napot szeretnének a munkavállalónak kiadni, akkor – napban nyilvántartott szabadság esetén – 15 munkanap szabadsága marad a munkavállalónak, és a 7 munkanapra eső távolléti díjat az Mt. 148-152. paragrafusai alapján napi 6 órával kell számolni. Órásítás esetén pedig a 22x6=132 órából kell levonni 7x6 órát – magyarázta szakértőnk.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink