adozona.hu
Részmunkaidős foglalkoztatás: ezek a szabályok
//test-adozona.hu/munkajog/Reszmunkaidos_foglalkoztatas_szabalyai_IG418J
Részmunkaidős foglalkoztatás: ezek a szabályok
Akár havi egy órás részmunkaidőben is meg lehet állapodni, e körben nincs korlátozás. A törvényben meghatározott esetben a munkáltató a munkavállaló kérelmére köteles biztosítani a részmunkaidős foglalkoztatást, máskor pedig a munkáltatónak kell tájékoztatnia a dolgozót a részmunkaidő lehetőségéről. A koronavírus-járvány miatt sok helyen kezdeményezték a napi munkaidő csökkentését, így érdemes áttekinteni az erre vonatkozó szabályozást.
Mivel a kérdés rendezésére a munkaszerződésben kerül sor, a módosításhoz is szükséges mindkét fél hozzájárulása, nem elegendő a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 46. §-a szerinti tájékoztatóban közölni a munkavállalóval egy egyoldalú módosítást.
Kötelező eset/lehetőség
A kismamák munkába állását segíti az Mt. azon rendelkezése, mely szerint a munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek hatéves – koráig köteles a munkaszerződés munkaidőre vonatkozó rendelkezését a napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani. Itt utalni kell arra, hogy 2019. december 31. napjáig csak a gyermek ötéves koráig terhelte a munkáltatót ezen kötelezettség. A kismama természetesen kérheti a napi 6 órában történő foglalkoztatását is, de ennek a kérésnek a munkáltató nem köteles eleget tenni.
Kik jogosultak rá? Az Mt. 294. § (1) bekezdésének k) pontja definiálja a három vagy több gyermeket nevelő munkavállalót: aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint szülőként legalább három gyermekre tekintettel a) családi pótlékra jogosult és gyermekgondozási díjban vagy gyermekgondozási segélyben, gyermekgondozást segítő ellátásban részesült vagy részesül, vagy b) gyermeknevelési támogatásban részesült vagy részesül.
Az Mt. előírja, hogy a fogyatékossággal élő személy foglalkoztatása során gondoskodni kell az észszerű alkalmazkodás feltételeinek biztosításáról. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a fogyatékos munkavállalónak részmunkaidőre van szüksége ahhoz, hogy megfelelő körülmények között dolgozzon és ez a munkáltatónak nem jelent aránytalan megterhelést, akkor számára is kötelező biztosítani a részmunkaidőt.
A határozatlan idejű, a teljes munkaidős és az atipikus munkaviszonyok közötti átjárhatóság biztosítása érdekében a törvény a munkáltató kötelezettségévé teszi a tájékoztatást a teljes vagy részmunkaidős, a távmunkavégzésre irányuló, valamint a határozatlan idejű munkaviszony keretében történő foglalkoztatás lehetőségéről a munkakörök megjelölésével. Ennek megfelelően, a helyben szokásos módon (faliújság, belső hírlevél, intranet) kell felhívni a munkavállalók figyelmét arra, hogy milyen üres álláshelyek érhetők el a fenti kategóriákban, illetve mely munkakörökben lehet erre vonatkozóan módosítani a munkaszerződést.
A tájékoztatási kötelezettségből azonban nem következik automatikusan, hogy a munkáltató köteles is lenne módosítani a munkaszerződést. A munkavállaló jelentkezésére a munkáltatónak 15 napon belül kell nyilatkoznia, de ez elutasító válasz is lehet, amit nem kell megindokolni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a munkaszerződés módosítására, az egyenlő bánásmódra és a pihenőnapra vonatkozó előírásokat is!
Hozzászólások (0)