hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaügyi ellenőrzések – mutatjuk a vizsgált jogsértések tanulságait

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A foglalkoztatásfelügyelet közzé tette a 2023. évi országos hatósági ellenőrzési tervének megvalósulásáról szóló jelentést, melyből értékes tapasztalatok vonhatóak le. Cikkünkben a jelentés fontosabb elemeit ismertetjük.

Új honlap áll rendelkezésre a munkavédelem és a munkaügyi ellenőrzés területén

Fontos körülmény, hogy idén márciustól végre új honlap áll rendelkezésre a munkaügyek területén. A Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanis a foglalkoztatásfelügyeleti, illetve munkavédelmi szakterületekre önálló honlapot (https://mvff.munka.hu) hozott létre. Az új honlap ezen felül nem csupán a tájékozódást, hanem az elektronikus ügyintézést is lehetővé teszi. Emellett számos új funkciót is megjelenít; ilyen új funkció a honlapról elérhető Munkavédelmi Szakemberek Adatbázisa. Az oldal segítségével a vállalkozások tevékenységüknek és méretüknek megfelelően, országos szinten tudnak informálódni az elérhető munkavédelmi szakemberek köréről, munkabiztonsági szaktevékenységük ellátását a számukra legalkalmasabb szakemberre tudják bízni. Márciustól tehát ezen oldalról érhetőek el a fontos információk, így a felügyeleti jelentések is.

Az Adózóna korábbi írásait munkajog témakörben itt olvashatja el.
A „Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások” című webinárium videófelvételét itt vásárolhatja meg.

Ezek voltak a főbb felügyeleti vizsgálatok és a jogsértések

Az első vizsgálat a szabadsággal kapcsolatos szabályok célvizsgálata volt, amelyre 2015 óta nem volt példa. Ezt követte a munkavállalók jogviszonyának rendezettsége érdekében a foglalkoztatásukra vonatkozó alapvető szabályok érvényre juttatására irányuló akcióellenőrzés. A harmadik ellenőrzés pedig a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, halászati ágazatban, valamint a feldolgozóiparon belül az élelmiszergyártási és italgyártási alágazatok területén működő munkáltatók foglalkoztatási gyakorlatának célvizsgálata volt. A célellenőrzések általános tapasztalatai szerint a vizsgált 2 526 munkáltató 73 százalékánál volt feltárható jogszabálysértés. Ezek alapján a hatóság 542 esetben szabott ki munkaügyi bírságot, ami azt is jelenti, hogy a jogsértések dominanciája ellenére nem ez volt a jellemző. Az esetek 52 százalékában a hatóság figyelmeztetést alkalmazott, további 21 százalékban pedig figyelmeztetést kötelezéssel.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a vizsgálatok során kiderült szabálytalanságok, kötelezettségszegések okán levont tanulságokat.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink