hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munka iskolaszövetkezetben, közérdekű nyugdíjas-szövetkezetben

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Az iskolaszövetkezet a középfokú iskolával, kollégiummal, alapfokú művészeti iskolával tanulói jogviszonyban álló tanulók, továbbá a felsőoktatási intézménnyel hallgatói jogviszonyban álló hallgatók számára biztosít lehetőséget a munkavégzési feltételek megteremtésére, valamint gyakorlati képzésük elősegítésére. A közérdekű nyugdíjas-szövetkezet célja, hogy a még aktív időskorúak számára foglalkoztatást, munkaerőpiaci reaktivizálást biztosítson, a tagok gazdasági és szociális helyzetét előmozdítsa, továbbá az, hogy a következő generációk számára a tagoknál felhalmozódott tudás, szakmai- és élettapasztalat átadásra kerüljön.

Gyakran felmerülő kérdés, hogy jár-e szabadság, betegszabadság a szövetkezeti tagoknak, hogyan alakul a kárfelelősség, illetve ki viseli a munkaköri alkalmassági vizsgálat költségeit.

Abból kell kiindulni, hogy az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló, hallgató, valamint a nyugdíjas-szövetkezet öregségi nyugdíjban vagy átmeneti bányászjáradékban részesülő tagja személyes közreműködését a szövetkezet által harmadik személy részére nyújtott szolgáltatás keretében is teljesítheti. Ezen külső szolgáltatás nyújtására irányuló jogviszony pedig a szövetkezet és tagja közötti külső szolgáltatásra vonatkozó tagsági megállapodás alapján létrejött sajátos jogviszony, munkajogi és polgári jogi elemekkel ötvözve.

Speciális háromoldalú jogviszony: szövetkezet – tag – szolgáltatás fogadója

A szövetkezet és a szolgáltatás fogadója egymással szolgáltatási díj ellenében polgári jogi szerződést kötnek, melynek keretében a szolgáltatás a tagok személyes közreműködésének, munkavégzésének a szolgáltatás fogadója részére történő rendelkezésre bocsátása lesz, a szövetkezet tehát a szolgáltatást a vele jogviszonyban álló tagok által biztosítja.

A szövetkezet és a tanuló, hallgató, illetve nyugdíjas tagja között pedig egy sajátos „hibrid” jogviszony jön létre: a tagsági megállapodásra a Ptk. megbízásra vonatkozó szabályait, míg a tényleges feladatteljesítésre (munkavégzésre) az Mt. egyes, a szövetkezeti törvényben meghatározott szabályait kell alkalmazni. Azaz a megállapodásokra alapvetően a polgári jogi szabályok vonatkoznak, az alább ismertetésre kerülő eltérésekkel, munkajogi elemekkel.

A szövetkezeti törvény kimerítő felsorolást ad arra nézve, hogy mit kell tartalmaznia a tagsági megállapodásnak, valamint a szövetkezet és a tag közötti egyedi megállapodásnak.

Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a munkaügyi ellenőrzés kiterjed az iskolaszövetkezet, illetve a közérdekű nyugdíjas-szövetkezet által nyújtott külső szolgáltatásra és az iskolaszövetkezeti, illetve közérdekű nyugdíjas-szövetkezeti tagnak a szolgáltatás fogadójánál történő munkavégzésre. A hatóság azt is vizsgálhatja, hogy a szolgáltatás fogadója hogyan működik együtt a szövetkezettel, így biztosítja-e az képviselőjének a feladatteljesítés helyére történő belépést, tájékoztatja-e az iskolaszövetkezetet a feladatteljesítéssel kapcsolatos lényeges körülményekről.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a munkajogi szabályokra, a szabadságra, a kárfelelősségre és a szolgáltatási díjra vonatkozó főbb előírásokat!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.




A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink