hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munka gyed mellett: így lehet részmunkaidőre visszamenni

  • adozona.hu

Új munkaviszonyt kell létesíteni, vagy a meglévő szerződést kell módosítani, ha a gyedről visszatérő munkavállaló részmunkaidőben dolgozna, s hogyan történik a szülési szabadság idején felhalmozódott szabadság kiadása? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.

"Gyeden lévő munkavállaló visszajön dolgozni gyed mellett. Eddig 8 órás munkaviszonyban volt. Most 4 órában jönne vissza. Kérdésem: új munkaviszonyt kell létesíteni, vagy a meglévő munkaviszonyát kell 4 órásra módosítani? Ha módosítjuk a munkaviszonyát 4 órásra, hogyan történik a szülési szabadság alatti szabadságok kiadása, hiszen jelenleg 4 órás, a szabadsága pedig 8 órás munkaviszonyban keletkezett? Vagy ezt külön jogviszonyként kellene kezelni?" – kérdezte olvasónk. 

Ilyen esetben a munkaszerződést kell módosítani részmunkaidőben, napi 4 óra tartamban történő foglalkoztatás céljából (egy munkajogviszonyról van szó). A szülési szabadság és a fizetés nélküli szabadság első hat hónapja alatt felhalmozódott szabadság kiadása vonatkozásában abból kell kiindulni, hogy a munka törvénykönyve (Mt.) 146. paragrafus (3) bekezdésének a) pontja alapján a munkavállalót a szabadság tartamára távolléti díj illeti meg.

A távolléti díjat jelen esetre konkretizálva az esedékessége időpontjában érvényes alapbér és pótlékátalány figyelembevételével kell megállapítani (Mt. 148. § (1) bekezdés a) pontja alapján). Szabadság esetén az esedékesség időpontja a távollét kezdő időpontja lesz (148. § (2) bekezdés a) pontja alapján).

Azaz, ha a kismama a fizetés nélküli szabadságát pl. december 10. napjától szakítja meg, és ezen időpontban még nem kerül módosításra a munkaszerződése, abban az esetben a teljes napi munkaidős foglalkoztatásra létrejött munkaszerződés szerinti alapbér (és ha van, pótlékátalány) lesz az irányadó a kifizetés során.

Ha a távollét tartama során módosulna a távolléti díj összege (tehát ha szabadság alatt módosítanák a munkaszerződést), a távollét módosítást követő tartamára a távolléti díj számítása során a módosított összeget kell figyelembe venni (Mt. 148. § (3) bekezdés).

Abban az esetben pedig, ha már december 10-től történik a részmunkaidőben történő foglalkoztatás, tehát a munkaszerződés módosítás e naptól hatályos, akkor a 4 órára járó alapbér (és ha van, pótlékátalány) lesz a távolléti díjjal egyező, és eszerint jár díjazás a természetben kiadott szabadság tartamára.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink