hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Órabéres, egyenlőtlen munkaidő-beosztású dolgozó szabadságszámítása

  • adozona.hu

Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén miként kell számolni a munkavállaló szabadságát? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: adott egy például heti 20 órában bejelentett munkavállaló, aki egyik hónapban dolgozik 90 órát, a másik hónapban viszont csak 45 órát. Havonta órabérrel történik a számfejtése (90 × 2 000 forint/óra vagy 45 × 2 000 forint/óra). Ebben az esetben hogyan számolható a szabadsága órában? Ha például a havi munkaidőkerete 84 óra, de csak 45 órát dolgozik, akkor a kettő közti óraszám az, ami kiírható fizetett szabadságnak? Ebben az esetben a teljesített órák és órabér szorzata felett a szabadságra is bér jár? Ha igen, akkor ugyanazzal az órabérrel számolva?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Nagyon jó a kérdése!

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó


A munkavállaló munkabére havonta nem ingadozhat, és NEM írhatnak ki szabadságot a munkavállalónak azért, mert számára az adott naptári hónapban kevesebb munkaidő került beosztásra.

Nézzük mit mond erről a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.)!

Ez a helyzet, ha a munkaidőkeret hosszabb, mint egy hónap, és jelen esetben célszerű többhónapos keretet alkalmazni:

156. § *(1) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás és
a) havibéres díjazás esetén a munkavállalónak – a beosztás szerinti munkaidő mértékétől függetlenül – a havi alapbére jár;
b) órabéres díjazás esetén – eltérő megállapodás hiányában (figyelni kell van-e ilyen megállapodás) – a munkáltató a munkavállaló munkabérét az adott hónapban irányadó általános munkarend szerinti munkanapok számának és a napi munkaidőnek az alapulvételével számolja el és fizeti ki.

(2) A munkaidőkeret vagy az elszámolási időszak lejártakor a munkavállaló munkabérét az általános munkarend és a napi munkaidő, valamint a teljesített munkaidő alapulvételével el kell számolni.

(3) A munkaidőkeret vagy az elszámolási időszak lejártát követően, ha a munkavállaló a (2) bekezdés szerint elszámolt munkabérnél alacsonyabb összegű munkabérben részesült, a különbözetet számára a következő havi munkabérrel ki kell fizetni.

(4) Az előlegnyújtásból eredő követelésre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni, ha a munkavállaló a (2) bekezdésben foglaltak szerint elszámolt munkabérnél magasabb összegű munkabérben részesült.

A fentiek azt jelentik, hogy a munkavállaló minden esetben ugyanannyi munkabért kap éppen úgy, mintha a teljes havi keret beosztásra került volna. A keret lejártakor pedig el kell számolni a munkavállalóval. Arra ugyanakkor vigyázni kell, hogy amennyiben kevesebb munkaidőt osztanak be a munkaidőkeret időtartama alatt, mint amennyit lehetett volna, a különbözetet is ki kell fizetni az állásidő szabályai szerint. A munkavállaló ugyanis jogosult a heti 20 órás bérre akkor is, ha ezt nem éri el a beosztása.

Nincsen köze ehhez tehát a szabadságnak. A szabadságot egyebekben az Mt. 124.§-a alapján kell nyilvántartani és kiadni.

Egyenlőtlen munkaidő-beosztás alkalmazása esetén a munkáltató naptári évre vonatkozó döntése alapján a szabadság két módon adható ki. Itt a kommentárt idézem, mert jól foglalja össze:
„Az első módszer szerint a szabadságot úgy kell kiadni, hogy a szabadság kiadása során a hét minden napja – ideértve a szabadnapokat is – munkanapnak számít, kivéve
a) a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és
b) a munkaszüneti napot.

Ebben az esetben a szabadságot munkanapban kell nyilvántartani. E módszer választása esetén a munkavállaló részére ugyanakkor munkaszüneti napra szabadság akkor sem adható ki, ha a munkavállaló egyébként munkaszüneti napon beosztás szerinti munkaidőben munkát végezne, ami elszámolási és nyilvántartási problémákhoz vezethet.

A második módszer szerint egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén
a) a munkavállaló a szabadság kiadása során a beosztással azonos tartamra mentesül munkavégzési kötelezettsége alól, és
b) a kiadott szabadságot ezzel egyező óraszámban kell elszámolni és nyilvántartani.
Például, ha a munkavállaló munkaidő-beosztása alapján 12 órában végzett volna munkát, de szabadságot adtak ki neki, akkor
a) 12 órára mentesül a munkavégzési kötelezettség alól, és a szabadságát 12 órában kell nyilvántartani, és
b) 12 órára járó távolléti díjat kell a részére megfizetni.”

Amennyiben havi munkaidőkeretet alkalmaznak, abban az esetben nagyobb a gond.

Amennyiben a havi, beosztható munkaidő-mennyiség 84 óra és a munkavállaló 90 órát dolgozott rendkívüli munkavégzés jelentkezik 6 órában. Amikor pedig 45 órát osztanak be, abban az esetben pedig 39 óra tekintetében állásidő keletkezik, mivel a munkáltatónak a munkaszerződés szerinti munkaidő tekintetében munkaidő-beosztási kötelezettsége keletkezik, azaz ezt (hiányt) köteles kifizetni ez alapján:

146. § (1) A munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget (állásidő) – az elháríthatatlan külső okot kivéve – alapbér illeti meg.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink