adozona.hu
Kismama, kispapa visszatérése a munkába
//test-adozona.hu/munkajog/Kismama_kispapa_visszaterese_a_munkaba_RZS0QY
Kismama, kispapa visszatérése a munkába
Gyakori probléma, hogy a fizetés nélküli szabadság megszakítását, illetve megszűnését követően a kismamának nincs hová visszatérnie. Azt azonban már csak nehezen tudja ellenőrizni, hogy munkakörét valóban megszüntették-e, vagy csak betöltötték más kollégával.
A munkáltatónak mindeközben számos rendelkezés betartására kell ügyelnie, amikor a kismama ismét munkába áll. Egyre nehezebb munkaerőt találnia, így azzal kívánja vonzóbbá tenni a munkahelyet, hogy a távollévő helyére is határozatlan időtartamra alkalmazza az új dolgozót.
A fizetés nélküli szabadság megszakítása, lejárta
Ha a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot igénybe vevő munkavállaló (nő és férfi is lehet) a gyermek harmadik életévének betöltését megelőzően úgy dönt, hogy munkába kíván állni, a fizetés nélküli szabadság az általa megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított 30. napon szűnik meg. Ebből következően, hiába kíván a munkavállaló másnap munkába állni, erre nincs lehetősége (kivéve, ha ehhez a munkáltató hozzájárul), hiszen a törvény a munkaadó számára is lehetővé teszi a felkészülést.
Számolja ki a kötelezően járó szabadság napjainak számát gyes/gyed szabadság kalkulátorunkkal! |
Amennyiben a gyermek a harmadik életévét betöltötte, nincs bejelentési kötelezettsége a munkavállalónak, hiszen a fizetés nélküli szabadság a felek akaratától függetlenül megszűnik, amire a munkáltatónak is számítania kell. Ilyen esetben a munkavállaló a gyermek harmadik születésnapját követő első munkanapon köteles munkába állni. Az az életszerű és gyakori, ha a felek előzetesen egyeztetnek arról, hogy erre azonnal igényt tart-e a munkáltató vagy elkezdi kivenni a felhalmozódott szabadságot, amit a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő 60 napon belül kell kiadni. Ez igaz a fizetési nélküli szabadság megszakítása esetén is.
Lényeges, hogy a szabadságot mindenképpen természetben kell kiadni a munkavállaló részére, pénzben megváltani kizárólag akkor lehet, ha a munkaviszony megszüntetésre kerül. A szabadságot a munkáltatók rendszerint a munkavégzés megkezdését megelőzően adják ki, így a munkavállaló távolléte folyamatos lesz. Ugyanakkor a munkáltató akként is dönthet, hogy például 30 nap munkavégzést követően adja ki a munkavállaló felhalmozódott szabadságát.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a kismama és a kispapa jogait, valamint a felmondási korlátozásokat!
Hozzászólások (0)