hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kisgyermekes munkavállalók munkaidőbeosztása: így alakíthatja a munkáltató

  • adozona.hu

Kisgyermekes munkavállaló jelezte a munkáltatójának, hogy részmunkaidőben szeretne visszamenni dolgozni. Milyen keretek között alakíthatja szabadon a munkaidejét a munkáltató? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária szakértőnk válaszolt.

A kérdés így hangzott:

Kisgyermekes munkavállaló fizetés nélküli szabadságon van, gyed ellátást folyósítunk részére. A munkavállaló jelezte a munkáltatójának, hogy 4 órás részmunkaidőben szeretne visszamenni dolgozni, ezt a munkáltató elfogadja (nincs is más lehetősége). A munkaszerződés-módosításba bele lehet-e foglalni azt, hogy a munkavállaló munkaidőbeosztása hétfőtől péntekig 06:00 órától 12:00 óráig tart?

A munka törvénykönyve (Mt.) 61. paragrafusának (3) bekezdése alapján nincs más lehetősége a munkáltatónak, mint módosítani a munkaszerződést. A vonatkozó szabályozás szerint ugyanis a munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek négyéves koráig – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek hatéves koráig – köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.

Ami a munkarendet illeti: az Mt. 97. paragrafusának (1) bekezdése szerint a munkáltató a munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére figyelemmel osztja be. Ez tehát a főszabály, ami azt jelenti, hogy a munkáltató dönti el, mikor dolgozzon a munkavállaló, figyelembe véve az Mt. alapelvi rendelkezéseit is (különösen a méltányos mérlegelést).

Ehhez nem kell a munkavállaló hozzájárulását kérnie, csak ügyelnie kell néhány korlátozásra. Így a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek hároméves koráig, továbbá a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén gyermeke hároméves koráig, egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható, a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be, éjszakai munka, rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el.

Mindez azt jelenti, hogy a munkáltató nyugodtan utasíthatja a munkavállalót arra, hogy például 8 órától 12 óráig végezzen munkát. A kérdés szerinti 6-12 óráig napi 6 óra tartam, mely vagy egyszerű elírás, vagy úgy értette a kérdező, hogy ezen belül szabadon (rugalmasan) oszthatja be a munkaidejét a kismama. Utóbbi teljesen rendben van.

Nem kell, és nem is érdemes a munkaszerződésben rendezni a munkavállaló munkaidejét, hiszen nincs ilyen jogszabályi kötelezettség (lévén, hogy a munkáltató egyoldalúan oszthatja be a munkaidőt). Ha ennek ellenére mégis a munkaszerződésbe kerül a munkaidő, abban az esetben a munkarendhez és annak a jövőben történő módosításához is szükség lesz a munkavállaló hozzájárulására.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink