adozona.hu
Kinek jár a havi 161 ezres garantált bérminimum? Így kell megállapítani
//test-adozona.hu/munkajog/Kinek_jar_garantalt_berminimum_Igy_kell_meg_DA6DTT
Kinek jár a havi 161 ezres garantált bérminimum? Így kell megállapítani
Jelentősen emelkedett a minimálbér, illetve a garantált bérminimum összege, amely számos munkáltatót és – a statisztikai adatok szerint több mint egymillió – munkavállalót érint. Tapasztalataink szerint a munkáltatóknak továbbra is nagy fejtörést okoz, hogy mely esetekben kell legalább a garantált bérminimumot megfizetni a dolgozóknak.
1. Meg kell állapítani szükséges szakképzettséget, végzettséget
A munka törvénykönyve (Mt.), illetve a vonatkozó kormányrendelet kimondja, hogy a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló számára minimálbérként garantált bérminimum jár. A kötelezettség ráadásul akkor is érvényesül, ha a munkaköri feladatok egy részére vonatkozóan teljesül ez az előírás.
Első lépésben tehát azt kell tisztázni, hogy az adott munkakör milyen végzettséget igényel. A szakterületéhez kapcsolódóan képesítési követelményeket fogalmaz meg valamennyi szaktárca, így az EMMI, az NGM (GKM), vagy például az NFM is.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példákon keresztül fogódzót nyújtunk annak megállapításához, kinek kell garantált bérminimumot fizetni.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (6) , melyek közül a legfrissebbek:
Hivatásos gépkocsivezetőként élelmiszer szállítás a munkaköröm. Nekem is jár a garantáltminimálbér?
Hivatasos gépkocsivezető vagyok élelmiszer szállítás a munkaköröm. Nekem is. Jár e a garantált bérminimum?
Tisztelt Hozzászólók ! Köszönöm szépen, hogy a véleményüket megosztották. A cikk egyértelmű, és én itt meg is erősítem, amit írtam. Kettős feltétel érvenyesül a garantált bérminimum vonatkozásában. Az egyik a munkakör szintje, a másik pedig a képzettség megléte. Több Kúriai döntés létezik az ügyben, melyek azt fejtik ki, hogy amennyiben valaki úgy kap garantált bérminimumot, hogy a szükséges képzettséggel nem rendelkezik, például azért, mert jogellenesen a munkáltató alacsonyabb végzettségű személyt alkalmaz azaz, nem tesz eleget a képesítési előírásnak, az sérti az egyenlő munkáért egyenlő bért elvét. Nem kaphat ugyanis ugyanolyan magas bért az, aki rendelkezik, és az aki nem rendelkezik a végzettséggel (BH2012.47.). Érthető így ?
Szép estét,
dr. Kéri Ádám
ügyvéd
Az én értelmezésemben a 3. pontban leírt kifejtés azt jelenti, hogy azzal, hogy valaki szakképzettséget igénylő munkakörben dolgozik, még nem jogosult automatikusan a garantált bérminimumra. Arra csak akkor lesz jogosult, ha rendelkezik az adott szakképzettséggel. Ezt én úgy értelmezem, hogy ha valakit pl kőműves FEOR-al alkalmazok, de neki csak 8 általános a legmagasabb iskolai végzettsége, akkor nem jár neki a garantált bérminimum. Ezt viszont ellent mond a kormányrendeletben szereplő megfogalmazással. Ott úgy fogalmaznak, hogy ha szakképzettséget igénylő munkakörben dolgozik, akkor jár a garantált bérminimum. Igaza van syssy48-nak, mert így tényleg nem egyértelmű a megfogalmazás.
Itt is az van írva, kedves syssy, hogy a szakképzettséget igénylő munkakörben, úgyhogy egyértelmű.
Egy perben a m.ügyi bíróság döntése az volt, hogy a szakképzettséget igénylő munkakörben dolgozóknak, függetlenül a szakképzettségüktől, a garantált bérminimumot kell adni. Akkor most hogyan értelmezzem a fentieket? Én akkor sem értettem egyet a bíróság ítéletével, de nem találtam sehol jogszabályokban az ellenkezőjét sem.