hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kevésbé óvják a képernyő előtt dolgozókat a munkavédelmi előírások

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A karácsonyi jogszabálydömpingben tovább folytatódott a munkavédelmi tárgyú jogszabály-módosítások sora. Ennek részeként a 191. számú Magyar Közlönyben kihirdetett 59/2023. GFM rendelet alapján változtak a képernyő előtti munkavégzésre vonatkozó szabályok. Az alábbiakban ezen változásokat az alapvető szabályokkal együttesen ismertetjük.

Megmaradó munkáltatói kötelezettségek, melyek költségei nem háríthatóak át

A képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről szóló 50/1999. EüM rendelet szerint a rendelet szabályai alkalmazandóak – szűk kivételi körrel – minden olyan, a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 87. §-ának 9. pontja szerinti szervezett munkavégzés keretében foglalkoztatott munkavállalóra, aki napi munkaidejéből legalább 4 órán keresztül rendszeresen képernyős eszközt használ (a fogalom meghatározása a rendeletben), továbbá az ilyen munkavállalót foglalkoztató minden munkáltatóra. A munkáltató az Mvt. 54. §-ának (2) bekezdése szerinti kockázatbecslés, értékelés során, valamint a képernyős munkahelyen történő munkavégzés egészségi és biztonsági feltételeinek rendszeres ellenőrzése alkalmával továbbra is folyamatosan vizsgálja az alábbi kockázatok előfordulását: látásromlást előidéző tényezők, pszichés (mentális) megterhelés, illetve fizikai állapotromlást előidéző tényezők.

Tartson velünk online rendezvényünkön! Foglalkoztatás 2024: munkajogi, munkavédelmi változások – webinárium

A munkáltató továbbra is köteles – a külön jogszabályban (50/1999. EüM rendelet, a továbbiakban: rendelet) előírtak figyelembevételével – a foglalkozás-egészségügyi orvosnál kezdeményezni a munkavállaló szem- és látásvizsgálatának elvégzését a képernyős munkakörben történő foglalkoztatás megkezdése előtt, ezt követően kétévenként, továbbá, amennyiben olyan látási panasza jelentkezik, amely a képernyős munkával hozható összefüggésbe. Ezen a vizsgálaton, melyet a foglalkozás-egészségügyi orvos, indokolt esetben szemészorvos végez, a munkavállaló köteles részt venni. Továbbra is él a szabály is, hogyha a munkavállalót foglalkoztató munkáltatónál működő orvos megállapítja, hogy a munkavállaló részére a képernyő előtti éleslátást biztosító szemüveg biztosítása szükséges lehet, a munkavállalót az 1. számú melléklet szerinti beutalóval utalja be a szemészeti szakvizsgálatra. A beutalóban fel kell tüntetni a képernyő előtti éleslátást biztosító szemüveg használatát szükségessé tevő munkakör megnevezését, és annak a szakvizsgálathoz szükséges mértékű leírását is.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük az ezentúl is alkalmazandó, illetve a hatályát vesztett munkavédelmi szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink