adozona.hu
Így kell helyesen beosztani a munkaidőt
//test-adozona.hu/munkajog/Igy_kell_helyesen_beosztani_a_munkaidot_KU8ZZV
Így kell helyesen beosztani a munkaidőt
A munkaidő beosztása a munkáltató alapvető joga és kötelezettsége. A munkáltatót a munkaidő beosztásával összefüggésben többféle jog illeti meg és kötelezettség terheli, a szabályok nem ismeretének következményei lehetnek.
Általában a munkáltató osztja be a munkaidőt
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 96. paragrafusa deklarálja, hogy a munkaidőbeosztás szabályait a munkáltató jogosult és köteles megállapítani. Ezzel összefüggésben két körülményt kell szem előtt tartania: a méltányos mérlegelés lehetőségét, illetve az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeit. Előbbi azt jelenti, hogy a munkaidőbeosztás meghatározása a munkavállaló személyes körülményeire tekintettel nem járhat aránytalan sérelemmel. Ilyen sérelem lehet például kiskorú gyermekről, idős szülőkről való gondoskodás vagy például a munkavállaló egészségi állapota (például éjszakai munkavégzés).
A munkaidő beosztása nem veszélyeztetheti az egészséget, illetve a munkavégzés biztonságát. Ilyen veszélyeztetésre lehet példa az, amikor a munkavállaló vegyi üzemben folyamatosan 12 órás műszakban dolgozik. További példa lehet a fizikai munkát végző munkavállaló rendkívüli munkavégzéssel történő túlzott terhelése. Ilyen esetekben a munkáltató az okozott kárért (például baleset, egészségkárosodás) is felelősséggel tartozik.
A munkaidő kétféleképpen osztható be: általános munkarendben vagy úgynevezett egyenlőtlen munkaidőbeosztással. Általános munkarendben a munkavállaló hétfőtől péntekig dolgozik, egyenletes munkaidőterheléssel. Egyenlőtlen munkaidőbeosztás esetében (munkaidőkeret) ugyanakkor a munkaidőt egy meghatározott, hosszabb időszak alatt osztja be a munkáltató, akképpen, hogy az összmunkaidő átlagának kell a napi munkaidőt kiadnia.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből egyebek mellett azt is megtudhatja, mi történik abban az esetben, ha a munkavállaló számára nem osztott be elegendő munkaidőt a munkáltató, és milyen szabályok vonatkoznak a készenléti munkakörökre.
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)