hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így adjuk ki a részmunkaidő szabadságát – példákkal

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Lassan véget ér az év fő szabadságszezonja, melynek hatósági ellenőrzése ősszel kezdődik. Néhány hónapon belül azonban újabb szabadságos időszak következik, célszerű ezért áttekinteni példák segítségével néhány gyakran felmerülő kérdést, ilyen például a részmunkaidő szabadságának kiszámolása, nyilvántartása, illetve kiadása.

Részmunkaidőben is ugyanannyi szabadság jár

Kissé furcsának tűnhet, de részmunkaidőben is éppen ugyanannyi szabadság illeti meg a munkavállalót, mint teljes munkaidő esetén. Sőt, a szabadság mértéke attól sem függ, hogy a munkavállaló 8 vagy 12 órás napi munkaidővel dolgozik-e.

A szabadság munkanapjait tehát minden esetben a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. (Mt.) 115–121. §-ai alapján kell kiszámítani.

Ennek keretében első lépésben az alapszabadságot vesszük alapul (20 munkanap), melyhez hozzáadjuk a különböző jogcímen járó pótszabadságokat. Ezek közül a leggyakoribb az életkori pótszabadság, valamint a gyermekek száma alapján járó pótszabadság.

Megkaptuk tehát a munkavállaló szabadságát, melyet főszabály szerint az esedékesség évében kell kiadni. Természetesen azonban a napi munkaidő csökkenésével a munkavállaló a szabadsága időtartamára arányosan csökkenő mértékű távolléti díjat kap, s ebben fog megnyilvánulni a részmunkaidős foglalkoztatás jellege.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan kell kiadni a szabadságot és hogyan kell kiszámítani a távolléti díjat!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink