hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Harmadik országbeli munkavállaló Magyarországról külföldre szökik: mit kell tennie a munkáltatónak?

  • adozona.hu

Magyar munkáltatóhoz két évre szóló munkavállalási engedéllyel, munkaszerződéssel, az ide érvényes tartózkodásihely-igazolással rendelkező harmadik országbeli (mianmari) személy Németországba szökik. Minden következmény nélkül vállalhat ott munkát? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

A német szabályozás konkrét ismerete nélkül is állítható, hogy aligha lenne jogszerű az ottani foglalkoztatás, még Magyarországon sem lehetne másik munkáltatónál munkát vállalni, ha az engedély más foglalkoztatóhoz szól, itt pedig másik tagállamról van szó. Más lenne a helyzet, ha erre kiküldetés keretében kerülne sor, hiszen, ha a harmadik országbeli állampolgár jogszerűen rendelkezik lakóhellyel, és dolgozik valamely tagállamban, abban az esetben a munkáltató az uniós polgárokkal megegyező feltételek mellett küldheti ki a munkavállalót más tagállamba. Jelen esetben azonban nem erről van szó.

Amit tennie kell a magyar munkáltatónak: a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló 2023. évi XC. törvény (Btátv.) 145. paragrafusának (5) bekezdése rögzíti, hogy a foglalkoztató a bejelentés alapjául szolgáló tény vagy körülmény beálltától számított 5 napon belül köteles bejelenteni az idegenrendészeti hatóságnak az ügyindítási elektronikus felületen, ha a munkavégzés a munkavégzésre jogosító tartózkodási engedély érvényességi idején belül megszűnik.

A bejelentést a következő adatok közlésével köteles teljesíteni:

a) munkáltató vagy fogadó szervezet adatai (név, cím, székhely, telephely, gazdálkodási forma, cégjegyzékszám),

b) harmadik országbeli állampolgár munkavállaló vagy vállalaton belül áthelyezett természetes személyazonosító adatai,

c) harmadik országbeli állampolgár munkavállaló vagy vállalaton belül áthelyezett tartózkodásra jogosító engedélyének száma,

d) munkakör,

e) a tényleges munkavégzés vagy vállalaton belül áthelyezés megkezdésének vagy meg nem kezdésének, vagy a munkavállalási engedély, vagy az összevont engedély érvényességi idején belül történő megszűnésének időpontja.

Ez ezért is lényeges, mert az idegenrendészeti hatóság a kötelezettséget elmulasztó munkáltatót a foglalkoztatott harmadik országbeli állampolgárok számával arányos mértékű – jogszabályban meghatározott – közrendvédelmi bírsággal sújtja.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink