hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fizetés nélküli szabadság: amikor kötelező kiadni

  • dr. Hajdu-Dudás Mária

Milyen esetekben és milyen időtartamra illeti meg a munkavállalót fizetés nélküli szabadság? Mikor kötelező kiadni a fizetés nélküli szabadságot, és mikor dönthet róla a munkáltató? Összefoglaltuk.

Az Mt. szerint három esetben nem mérlegelhet a munkáltató, ugyanis ha kéri a munkavállaló, köteles engedélyezni a fizetés nélküli szabadságot. Ezek az esetek a gyermek gondozása, a hozzátartozó tartós személyes ápolása céljából és a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés tartamára biztosított fizetés nélküli szabadság.

A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, melyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. Ezen túlmenően a gyermeke személyes gondozása érdekében fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tízedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának tartama alatt. A törvény munkavállalóról ír, azaz mind az apa, mind az anya igénybe veheti, akár egyidejűleg is. A gyermek tízedik életévéig azonban csak abban az esetben jár, ha utána a munkavállaló gyesre jogosult. Ez abban az esetben áll fenn, ha a szülő tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermekét saját háztartásában neveli.

Az Mt. 294. § (1) bekezdése alapján gyermek: a családok támogatására vonatkozó szabályok szerinti saját háztartásban nevelt vagy gondozott gyermek; fogyatékos gyermek: az a gyermek, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra.

A h) pont szerint szülő:
- a vér szerinti és az örökbefogadó szülő, továbbá az együttélő házastárs,
- az, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van,
- a gyám,
-  a nevelőszülő és a helyettes szülő.

A gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt. Ha a fizetés nélküli szabadságot mindkét szülő igénybe veszi, a felmondási védelem kizárólag az anyát illeti meg.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen esetekben kötelező még kiadni a fizetés nélküli szabadságot, illetve mi változott az új Munka törvénykönyvében! 

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink