adozona.hu
Fizetés nélküli szabadság: amikor kötelező kiadni
//test-adozona.hu/munkajog/Gyermeket_hozzatartozojat_kell_apolnia_Igy__T0IF2O
Fizetés nélküli szabadság: amikor kötelező kiadni
Milyen esetekben és milyen időtartamra illeti meg a munkavállalót fizetés nélküli szabadság? Mikor kötelező kiadni a fizetés nélküli szabadságot, és mikor dönthet róla a munkáltató? Összefoglaltuk.
Az Mt. szerint három esetben nem mérlegelhet a munkáltató, ugyanis ha kéri a munkavállaló, köteles engedélyezni a fizetés nélküli szabadságot. Ezek az esetek a gyermek gondozása, a hozzátartozó tartós személyes ápolása céljából és a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés tartamára biztosított fizetés nélküli szabadság.
A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, melyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. Ezen túlmenően a gyermeke személyes gondozása érdekében fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tízedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának tartama alatt. A törvény munkavállalóról ír, azaz mind az apa, mind az anya igénybe veheti, akár egyidejűleg is. A gyermek tízedik életévéig azonban csak abban az esetben jár, ha utána a munkavállaló gyesre jogosult. Ez abban az esetben áll fenn, ha a szülő tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermekét saját háztartásában neveli.
Az Mt. 294. § (1) bekezdése alapján gyermek: a családok támogatására vonatkozó szabályok szerinti saját háztartásban nevelt vagy gondozott gyermek; fogyatékos gyermek: az a gyermek, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra.
A h) pont szerint szülő:
- a vér szerinti és az örökbefogadó szülő, továbbá az együttélő házastárs,
- az, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van,
- a gyám,
- a nevelőszülő és a helyettes szülő.
A gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt. Ha a fizetés nélküli szabadságot mindkét szülő igénybe veszi, a felmondási védelem kizárólag az anyát illeti meg.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen esetekben kötelező még kiadni a fizetés nélküli szabadságot, illetve mi változott az új Munka törvénykönyvében!
Hozzászólások (0)