hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyedről visszatérő munkavállaló bére, munkakörének megváltoztatása

  • adozona.hu

Közölnie kell-e a munkáltatónak a gyedről visszatérő munkavállaló érdeklődésére a fizetés nélküli szabadság megszüntetésére vonatkozó kérelem benyújtása előtt azt, hogy mennyi lesz a munkabére? Áthelyezhető-e másik munkakörbe? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Gyeden lévő munkavállaló jelezte, hogy szeretne visszamenni dolgozni. Természetesen elsősorban az új bére érdekelné. A jogszabály szerint a fizetés nélküli szabadság megszüntetésére irányuló kérelem benyújtása után kell a munkáltatónak az új bérre vonatkozó ajánlatot tennie (ez idáig is így járt el a cég). A munkáltató akkor szeretné közölni az új bért a munkavállalóval, ha benyújtja a fizetés nélküli szabadság megszüntetése iránti kérelmét, a  dokumentum beérkezését megelőzően nem szeretne bérrel kapcsolatos információt kiadni. Helyesen járunk el ez esetben? – kérdezte olvasónk. A másik kérdése a munkakörhöz kapcsolódik. A munkavállaló számviteli ügyintéző munkakörben dolgozott, egy külföldi cég könyvelését végezte a telephelyen. Az évek során a csapat teljesen lecserélődött, és jól végzik a munkájukat. Ha ugyanazon a telephelyen, számviteli ügyintéző munkakörben tenne neki ajánlatot a munkáltató, de esetleg egy másik pénzügyi csoportban (magyar cég könyvelése), és a munkavégzés helye sem változna, hiszen ugyanazon a telephelyen történne a foglalkoztatása, akkor helyesen járna el? Lényegében a munkakörében nem történne változás, csak a szervezeten belül helyeznék át.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Egyértelmű válasz nem található a jogszabályokban az elsőként feltett kérdésre. Az alapbérre vonatkozó ajánlatot valóban a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően kell tenni. Ugyanakkor a munka törvénykönyve (Mt.) általános magatartási követelményei, úgy mint a tisztesség, a kölcsönös együttműködés és a tájékoztatási kötelezettség elve alapján a kismama erre irányuló kérdésére választ kell adnia a munkáltatónak. Elképzelhető például, hogy ez is befolyásolja a döntéshozatal (álljon-e munkába vagy sem) során.

Ami a második kérdést illeti: a munkavállaló hozzájárulására abban az esetben van szükség a munkaköre módosításához, ha a munkaszerződésének valamely rendelkezése változna meg. Jelen esetben – a leírtak alapján – ilyenre nem kerül sor, így nincs szükség a munkaszerződés módosítására és a kismama beleegyezésére sem (a kérdés alapján az feltételezhetően nem része a munkaszerződésnek az, hogy külföldi vagy magyar cég könyvelését végzi-e egy számviteli ügyintéző, erről a munkáltató egyoldalúan és szabadon dönthet).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink