hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmondási idő kikötése munkavállalói felmondás esetére

  • adozona.hu

Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy határozatlan idejű munkajogviszony esetén érvényes-e a 6 hónapot meghaladó időre kikötött felmondási idő, illetve milyen felmondási időre járó díjat követelhet a munkáltató azon munkavállalójától, aki felmondási idejét nem tölti le. A kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Az alábbiakra szeretnék választ kapni: adott egy határozatlan idejű munkaszerződés, amiben 12 hónap felmondási idő van kikötve a munkavállaló felmondása esetére (nincs kollektív szerződés). Tudomásom szerint maximum hat hónapot lehet kikötni. Ha a munkavállaló felmond, akkor ilyen esetben mi az érvényes felmondási idő, egy év vagy hat hónap? Továbbá ha jogellenesen lép ki munkavállaló (nem tölti le a felmondási idejét) akkor a munkáltató 12 hónapra vagy hat hónapra járó felmondási időre járó díjat követelhet? Érvényes ilyen esetben a munkaszerződés, ha a felmondási idő nincs jól meghatározva?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Valóban, a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 69. § (3) bekezdése szerint a felek az (1)–(2) bekezdésben foglaltaknál hosszabb, legfeljebb hathavi felmondási időben is megállapodhatnak. Bár a 85. § (3) bekezdés alapján a kollektív szerződés a 69. § (1) bekezdésében foglaltnál hosszabb felmondási időt is megállapíthat, ennek jelen esetben nincs jelentősége.

A 27. § az alábbiak szerint rendelkezik:

27. § (1) Semmis az a megállapodás, amely munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik, vagy munkaviszonyra vonatkozó szabály megkerülésével jött létre vagy nyilvánvalóan a jóerkölcsbe ütközik. (2) A színlelt megállapodás semmis, ha pedig más megállapodást leplez, azt a leplezett megállapodás alapján kell megítélni. (3) A semmis megállapodás érvénytelen, kivéve, ha ahhoz a rendelkezést megállapító munkaviszonyra vonatkozó szabály más jogkövetkezményt fűz. A semmisségre az érdekelt határidő nélkül hivatkozhat, a megállapodás semmisségét a bíróság hivatalból észleli.

Az Adózóna írásait munkajog témakörben itt olvashatja el.

A 29. § (3) bekezdés alapján pedig az alábbiak szerint:

Ha a megállapodás valamely része érvénytelen, helyette a munkaviszonyra vonatkozó szabályt kell alkalmazni, kivéve, ha a felek az érvénytelen rész nélkül nem állapodtak volna meg.

A fentiekből következően a felmondási idő 6 hónapot meghaladó tartama érvénytelen kikötésnek minősül, azaz a felmondási idő 12 hónap helyett 6 hónap. Ez kötelezi tehát a feleket, beleértve a jogellenes munkavállalói felmondás esetén alkalmazandó jogkövetkezményeket is. A munkaszerződés pedig mindezek ellenére érvényes.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink