adozona.hu
Érdekességek a határozott idejű munkaviszonyról
//test-adozona.hu/munkajog/Erdekessegek_a_hatarozott_ideju_munkaviszon_KX0RXF
Érdekességek a határozott idejű munkaviszonyról
Melyek a határozott időtartamú munkaviszony előnyei és hátrányai? Hány alkalommal lehet jogszerűen meghosszabbítani? A várandós nő munkaviszonya megszűnik a határozott idő lejártával?
A munkaszerződés tartalma
A határozott időtartamú munkaviszonyban való megállapodást a munkáltató és a munkavállaló a munkaszerződésben köteles rögzíteni. Ha ezt elmulasztják, a munkaviszony határozatlan időre jön létre, hiába állapodtak meg szóban a felek a határozott időtartamú munkaviszonyban.
Azt, hogy meddig tart a határozott időtartam, naptárilag vagy más alkalmas módon kell meghatározni. Ha az időtartamot nem naptári napban határozzák meg, a munkaviszony megszűnésének időpontja nem függhet kizárólag egyik fél akaratától sem (például „majd ha a munkáltató úgy határoz, megszűnik a munkaviszony”).
Ha a felek a megszűnés időpontját nem naptárilag határozták meg, a munkáltatónak tájékoztatnia kell a munkavállalót a munkaviszony várható tartamáról, sőt, ha ez időközben módosul, annak tényéről is (például a munkaviszony X. Y. fizetés nélküli szabadságának tartamáig, előreláthatóan 2019. március 5. napjáig tart).
Ha a munkaviszony más munkavállaló helyettesítésére létesül, a helyettesített munkavállaló újbóli munkába állásakor az megszűnik, abban az esetben is, ha a visszatérés időpontja a vártnál korábbi.
A Kúria egy eseti döntésében kimondta, hogy kifejezetten helyettes munkakörre alkalmazott személy foglalkoztatása nem tekinthető helyettesítésnek, ha a munkáltató azért alkalmaz határozott időre egy munkavállalót, hogy a jövőben egyes személyek valamilyen oknál fogva nem fognak munkát végezni, ezáltal helyettesítésre lesz szükség. Ebből következően a munkáltató akkor jár el jogszerűen, ha a munkaszerződésben rögzíti a helyettesített munkavállaló nevét, és azt, hogy előreláthatólag milyen időtartamra szól a helyettesítés.
A határozott idő legrövidebb időtartamát a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) nem határozza meg, de annak próbaidő kikötése esetén a próbaidő időtartamát meg kell haladnia (BH2007. 388.).
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a megszűnésre, a megszüntetésre, a maximális időtartamra, valamint a láncszerződésekre vonatkozó információkat!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)