hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munka: szabadságot is kell számolni!

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Megszaporodtak a szerkesztőségünkbe érkezett kérdések, amelyek arra keresik a választ, hogyan kell kiadni az egyszerűsített foglalkoztatottaknak, alkalmi munkásoknak az őket megillető szabadságot, illetve hogyan kell kiszámolni a távolléti díjat. Ezek is azon kérdések közé tartoznak, amelyeket a kommentárok és a szakkönyvek is óvatosan kerülnek. Így, mint minden jogilag elvarratlan esetben, a jogérzékre hagyatkozva elemezzük a kérdést.

Az egyszerűsített foglalkoztatás jellemzői

Mielőtt az egyszerűsített foglalkoztatással összefüggésben a szabadság szabályainak alkalmazására rátérnék, szükséges az elméleti alapoktól kezdeni. Az egyszerűsített foglalkoztatás, illetve alkalmi munka szabályait részben a munka törvénykönyve (Mt.) 201-203. paragrafusai, részben pedig az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény tartalmazza. A jogi háttérből csupán az alapokat emelem ki, hiszen egyrészt csupán ez szükséges a kérdés megértéséhez, másrészt pedig sok jó, általános jellegű elemzés született már a témakörben.

Az egyszerűsített foglalkoztatás atipikus munkavégzési forma, melynek az az alapvető szerepe, hogy a munkajogi, adminisztrációs tehertömeg alól a munkáltatókat bizonyos foglalkoztatási formáknál mentesítse, ezzel együtt azonban a munkavállalók érdekeit is lehetőség szerint védje. A törvény pontosan meghatározza a jogviszony keletkezését, lehetséges maximális időtartamát, s az adminisztráció, valamint az adózás szabályait is. Erre a jogviszonyra sajátos, eltérő minimálbérszabályok is vonatkoznak.

Azt is pontosan leírja a törvény, hogy az alapvető munkajogi szabályok közül melyek alkalmazandók még ebben a munkavégzési formában is. Az Mt. 213. paragrafusának (f) pontja pedig ehhez azt teszi hozzá, hogy további eltérést sem a felek, sem pedig kollektív szerződés nem alkalmazhatnak. A nem alkalmazható szabályok alkalmazhatatlanságát a jogviszony jellege indokolja. Ezek között a szabadság szabályai is részben helyet kaptak.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben gyakorlati példán keresztül is bemutatjuk, hogyan kell kiszámolni az egyszerűsített foglalkoztatottakat, alkalmi munkavállalókat megillető szabadságot.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 December
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink