hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi a követendő eljárás a betegszabadság elszámolásakor részmunkaidő esetén?

  • adozona.hu

Mi a helyes eljárás, hogyan kell elszámolni a betegszabadságot részmunkaidő esetén? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Adott egy munkavállalónk, aki 2017 óta heti 8 órás foglakoztatással dolgozik a vállalkozásban. Munkarendje szerint hétfőnként dolgozik, akkor 8 órát. Ez a munkavállaló 2023.03.21. keddtől 2023.04.25. keddig otthoni balesete miatt keresőképtelen volt. Ezen időszak alatt 5 hétfő nap volt: 03.27., 04.03., 04.10. (húsvéthétfő); 04.17., és 04.24. Szabályos-e az az eljárás, ha 15 nap betegszabadságot órában számoljuk el és arányosítjuk a részmunkaidős foglalkoztatás miatt: 15 nap 8 órás rendes munkarend mellett 120 órát jelent. Munkavállalónk azonban csak heti egy napot dolgozik, 8 órában – így a neki kiadandó betegszabadság 120 óra / 40 óra x 8 óra = 24 óra. A 24 óra betegszabadsága letelne így 03.27., 04.03. és 04.17. napok kiadásával. A keresőképtelensége április 17-ét követő részére pedig megnyílik a táppénzjogosultsága. Helyes-e ez az eljárás?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Érdekes, örökzöld témát vetetett fel! A szabadság, betegszabadság munkanapban történő elszámolása mellett minden szabadságnapot a munkavállaló napi munkaidejével kell elszámolni, azzal az óraszámmal, amire szerződött. Ez jelen esetben napi 1,6 óra, függetlenül attól, hogy a távol töltött napra hány órára volt beosztva a dolgozó. 8 óra szabadság napi 1,6 órával számolva (4 / 0,2 =) 5 napot jelentene például március 21. napjára.

Ha a munkáltató a másik lehetőséget választja, akkor egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadásakor órákban kell számolni. Ekkor a szabadságot úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól, és a szabadságot a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani, azaz olyan óraszámban, ahogy a távol töltött szabadságnapra be volt osztva a munkavállaló. Ebben az esetben tehát a beosztás szerinti munkaidővel kell számolni, úgy kell tekinteni, hogy a szabadságon, betegszabadságon lévő munkavállaló annyi órát teljesített, mint amennyire a távolléte napján eredetileg be volt osztva. Ennyi órára kell a távolléti díjat is elszámolni.

Munkaidő-beosztás hiányában pedig a szabadságot (betegszabadságot) az általános munkarend és a napi munkaidő figyelembevételével kell kiadni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a munkavállalót megillető szabadság mértékének számítása egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén úgy történik, hogy a munkavállalót megillető szabadság, betegszabadság munkanapokban meghatározott mértékét szorozni kell a munkavállaló munkaszerződése szerinti napi munkaidő mértékével; például, a 20 munkanap szabadsággal rendelkező, általános teljes napi munkaidőben, azaz napi 8 órában foglalkoztatott munkavállalónak ilyen esetben 20 x 8 = 160 óra szabadsága van. A 15 nap betegszabadság napi 1,6 órával számolva 24 óra betegszabadságot jelent. Ahogyan Ön is írta. Azzal is egyetértek, hogy így a táppénzjogosultság kezdő napja április 17-től nyílik meg.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink