hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Azonnali felmondás a leendő szakszervezeti vezető kirúgása tükrében

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Kiemelt figyelem követi azon munkavállaló esetét, akit azonnali hatállyal elbocsátottak az esztergomi Suzuki gyárból. A dolgozó az újonnan alakuló alapszervezet titkára lett volna. Az azonnali hatályú felmondásnak szigorú, határidőhöz kötött feltételei vannak, melyek elmulasztása a munkaviszony jogellenes megszüntetését eredményezi. E jogával a munkáltató a választott szakszervezeti tisztséget betöltő munkavállalóval szemben is élhetne, így kizárólag jogi szempontból nézve nehezen magyarázható, miért volt ennyire sietős a munkaviszony megszüntetése.

Azonnali hatályú felmondás

A munkáltató a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. A munkaviszonyból származó lényeges kötelezettség például a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség, míg a másik esetkörbe tartozhat a munkavállaló által a munkáltatóra nyilvánosan tett súlyosan sértő kijelentés, a súlyos etikai szabályszegés vagy az alkoholtól befolyásolt állapotban történő munkavégzés. Megalapozhatja az azonnali hatályú felmondást a rendkívül hanyag, minősíthetetlen, mulasztásokban megnyilvánuló munkavégzés is.

Az azonnali hatályú felmondást a munkáltatónak indokolnia kell. Az indokolásnak világosnak, valósnak és okszerűnek kell lennie, tehát abból a munkaviszony megszüntetése okának egyértelműen ki kell derülnie. Ha a munkavállaló bírósághoz fordul, és a munkáltató a perben nem tudja bizonyítani a leírt indokolás jogszerűségét, abban az esetben a bíróság a munkaadót a munkavállaló kérelmének megfelelően elmarasztalja.

A munkavállaló bizonyos, törvényben szabályozott esetekben kérheti munkaviszonya helyreállítását, vagy az okozott kár megtérítését azzal, hogy a munkaviszony körében elmaradt jövedelem címén igényelt kártérítés nem haladhatja meg a munkavállaló tizenkét havi távolléti díjának összegét.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelybőól megtudhatja, hogyan elehet azonnali hatállyal felmondani a védett munkavállalónak.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink