9 találat a(z) védett munkavállaló cimkére

Öregségi nyugdíjkorhatár előtti felmondás Kérdés

Meddig mehet el a munkáltató az oltásra való kötelezésben? Cikk

Táppénzen levő, veszélyeztetett terhes munkavállaló kötelezhető-e koronavírus elleni védőoltás beadatására annak ellenére, hogy be sem jár dolgozni, és várhatóan évekig nem is fog? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.

Azonnali felmondás a leendő szakszervezeti vezető kirúgása tükrében Cikk

Kiemelt figyelem követi azon munkavállaló esetét, akit azonnali hatállyal elbocsátottak az esztergomi Suzuki gyárból. A dolgozó az újonnan alakuló alapszervezet titkára lett volna. Az azonnali hatályú felmondásnak szigorú, határidőhöz kötött feltételei vannak, melyek elmulasztása a munkaviszony jogellenes megszüntetését eredményezi. E jogával a munkáltató a választott szakszervezeti tisztséget betöltő munkavállalóval szemben is élhetne, így kizárólag jogi szempontból nézve nehezen magyarázható, miért volt ennyire sietős a munkaviszony megszüntetése.

Nők 40 – munkajogilag nyugdíjas leszek? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Versenyszférában dolgozom. Jövőre – ha jól számolom – meglesz a 40 év jogosultsági időm, 16 éves korom óta dolgozom. Engem is ugyanúgy elküldhet majd jövőre a munkáltatóm, mint a 65 éves munkavállalókat, végkielégítés és indoklás nélkül? Vagy ahhoz meg kell állapíttatnom, hogy jogosult vagyok erre a kedvezményes nyugdíjra? Vagy ezt eleve megállapítják? Jelenleg védett korú munkavállalónak számítok? Segítségét köszönöm.

Munkáltatói felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekkel fordulok Önhöz: 1. Jól gondoljuk, hogy ha a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyával kapcsolatos magatartására alapított okból felmond egy felmondási védelem alatt álló olyan munkavállaló anyának, akinek a gyermeke még nem töltötte be a 3. életévét [Mt. 66. § (6)], az esetben a munkavállalónak az Mt. 77. § (5) b) alapján nem jár végkielégítés? 2. Jól gondoljuk, hogy az Mt. 77. § (5) b) alapján nem jár sem emelt összegű, sem alapösszegű végkielégítés az olyan munkavállalónak, akinek a munkaviszonya az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 évben szűnik meg magatartásra alapított munkáltatói felmondással? (Mindkét esetben természetesen feltételezve, hogy a magatartásra alapított felmondás megfelel az Mt. 78. (1) szerinti feltételeknek). Szíves válaszaikat előre is köszönöm, Tisztelettel.

Ekkor kell másik munkakört felajánlani a dolgozóknak Cikk

A munka törvénykönyve kivételes esetben előírja a munkáltató számára, hogy a munkaviszony fennállása alatt vagy a munkaviszony megszüntetésével összefüggésben más munkakört ajánljon fel a munkavállalónak. Ennek kereteivel, illetve a benne rejlő veszélyekkel foglalkozik az alábbi elemzésünk.

Határozott idejű munkaszerződés lejárta csed alatt Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi tényállással kapcsolatban szeretném álláspontjukat kérni: Egyik munkavállalónknak 2015. október 31-én lejárt a határozott idejű munkaszerződése, közben 2015. október 2-án gyermeke született. Ettől a naptól megigényeltük neki a csedet. Sajnos elfelejtkeztünk a határozott idő lejártáról, így a dolgozót nem tájékoztattuk erről a tényről, és ebből következően nem adtuk ki a munkaviszony megszűnésével kapcsolatos igazolásokat sem. A régi Mt. szerint ebben az esetben a jogviszony automatikusan határozatlan idejűvé alakult. Az új Mt. alapján azonban – ha jól tudom – az érvénytelenségre vonatkozó szabályok lépnek életbe. A dolgozó nem kért gyermeke gondozásával kapcsolatosan fizetés nélküli szabadságot. Az a kérdésem, hogy ebben az esetben mi a jogszerű, helyes állapot, ezt hogyan lehet helyreállítani, illetve, hogy van-e lehetősége a munkáltatónak a munkaviszony megszüntetésére, tekintettel arra, hogy alaphelyzetben a dolgozó felmondási védelem alatt állna? Köszönöm válaszukat! Üdvözlettel: Proforp Kft.

Védett korú alkalmazott Kérdés

Tisztelt Szolgáltató! A társaságnál munkaviszonyban (heti 6 órában) foglalkoztatott, védett korban lévő munkavállaló munkaköre minimálisra csökkent. Szeretném kérdezni, hogy van-e rá lehetőség, hogy felmondjunk rendes felmondással neki, vagy a heti munkaóráinak számát 6 órásról 2 órásra csökkentsük? Indokolni szükséges-e a fenti változásokat, amennyiben lehetséges? A probléma az, hogy az udvaros munkaköre minimálisra csökkent, melyet havi néhány alkalommal egy alkalmi munkavállaló is elláthatna, viszont szükség lenne szakképzett munkaerőre, de a társaság eredményes működése végett +1 fő alkalmazottat nem szeretne foglalkoztatni. Szeretném kérni, amennyiben lehetséges, a törvényi hivatkozásokat is megírni válaszában. Köszönettel: Kazánné Hődör Anikó

NGM: mégsem csökken a szabadság és nem lesz terhességi teszt sem Cikk

A kormány rövidesen benyújtja az Országgyűlésnek az új Munka Törvénykönyvéről (Mt.) szóló törvényjavaslatot - tájékoztat közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium. A törvénykönyvhöz több mint 300 javaslat érkezett, ezek jelentős része be is került a javaslatba.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink