adozona.hu
Amit a részmunkaidős foglalkoztatásról tudni kell
//test-adozona.hu/munkajog/Amit_a_reszmunkaidos_foglalkoztatasrol_tudn_7QB7YB
Amit a részmunkaidős foglalkoztatásról tudni kell
A munkaerőhiány miatt egyre nagyobb teret kap Magyarországon is a részmunkaidős foglalkoztatás; egyre gyakoribb, hogy egy munkavállaló több munkáltatónál is részmunkaidőben helyezkedik el. Ilyen esetben számos munkajogi kérdés felmerülhet: jogi tilalmak, összeférhetetlenség, szabadság számítása és annak kiadása.
Egy munkáltatónál több munkaviszony
Gyakran adódik olyan élethelyzet, amikor a munkáltató a munkavállalóval teljes napi munkaidőre vonatkozó munkaszerződést köt (azaz, amikor a munkavállaló napi munkaideje 8 óra), s ezt követően a felek részmunkaidős foglalkoztatásban is megállapodnak. Tekintettel arra, hogy a munkajogi szabályok kijátszásának lehetősége komoly kockázat (lásd napi munkaidő maximuma, pihenőidő kiadása, szabadság stb.), ez abban az esetben lehet jogszerű, ha a két munkakör egymástól teljes mértékben elkülönül (például a könyvelő kertrendezést is vállal). Ebben az esetben is fel fog merülni ellenőrzés alkalmával a joggal való visszaélés tilalmának, illetve a jóhiszemű joggyakorlás követelménye elvének lehetséges megsértése.
Együttműködési kötelezettség
Az a kérdés is gyakran felmerül, hogy szükséges-e a munkáltató hozzájárulása a munkavállaló további munkaviszonyának létesítéséhez. Erre a kérdésre a válasz egyértelműen nem. Ezzel együtt a felek számára a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) kötelezettségeket ír elő. A munkavállaló és a munkáltató például kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy azok változásáról tájékoztatni, amelyek a munkaviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényegesek.
Ezen túlmenően a jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően kell eljárni, továbbá kölcsönösen együtt kell működni, és nem lehet olyan magatartást tanúsítani, amely a másik fél jogát, jogos érdekét sérti. Ezen elvek alapján a munkavállalónak a munkáltatót előzetesen tájékoztatnia kell arról, ha piaci versenytársnál kíván munkaviszonyt létesíteni. Más kötelezettség ugyanakkor nem terheli, így aggályos annak munkaszerződésben történő rögzítése, hogy semmiféle további jogviszony nem létesíthető a munkáltató hozzájárulása nélkül.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, milyen speciális szabályok vonatkoznak a részmunkaidőben foglalkoztatottak szabadságának számítására!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)